gec kalmislik hissi

Geç Kalmışlık Hissi

Oğlunun ölümü 67 yaşındaki bir adamı derinden sarsıyor ve hüzne boğuyor. Haftalar böyle geçerken bir gün, Moskova Bisiklet Severler Derneği bu adama ücretsiz bir bisiklet ve bisiklet sürme kılavuzu gönderiyor. Bu adam karısının kaygılı bakışları altında bisiklet sürmeyi öğreniyor ve artık her yere bisikletle gitmeye başlıyor. Bu olaydan sonra bir Amerikan gazetesinin attığı başlık işte şu:

“Kont Leo Tolstoy artık bisiklet sürüyor.”

Her Şey İçin Çok Mu Geç?

Dünya hızla gelişip değişiyor. Etrafınıza baktığınızda insanların elinden her türlü iş geliyor: Bir bakıyorsunuz birisi hem çok güzel gitar çalıp hem çok iyi futbol oynuyor diğerine bakıyorsunuz çok iyi bir işi ve hayatı var. Peki ya siz? Hiçbir yeteneğiniz yok mu? İşiniz ve hayatınız çok mu kötü durumda? Hayatta bir şeyler başarmak için geç kaldığınızı mı hissediyorsunuz? Eğer öyleyse gelin hiçbir şey için geç kalmadığınızı size gösterelim, hayatta neleri, nasıl başarabileceğinize yakından bir göz atalım.

neverfap whatsapp grubu nofap

Bu içeriği hazırlayan kıymetli Neverfap gönüllüsü Samet Koyun’a
emeklerinden ötürü teşekkür ediyoruz 👏


Geç Kalmışlık Hissi Nedir?

Geç kalmışlık hissi, genellikle yaşamın birçok alanında başarılı olmak, kendini gerçekleştirmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için zamanında adım atamama hissidir. Bu his genellikle, belirli bir yaşa geldiğinizde ya da hayatınızda önemli bir dönüm noktasına ulaştığınızda ortaya çıkabilir.

Bu his genellikle kaygı, özgüven eksikliği, mutsuzluk ve hayal kırıklığı ile ilişkilidir. İnsanlar genellikle kendilerini başkalarıyla karşılaştırırlar, özellikle sosyal medya gibi platformlar bu karşılaştırmaları daha yaygın hale getirir. Bu, başkalarının hayatlarını daha başarılı, mutlu ve tatmin edici olarak gördüğümüzde kendi hayatımızda yetersiz hissetmemize neden olabilir.

Ancak, hayata geç kalmışlık hissi genellikle yanıltıcıdır çünkü hayatın birçok yönü için hiçbir zaman “geç” değildir. İnsanlar her zaman yeni şeyler öğrenebilirler, yeni bir kariyer yapabilirler, yeni bir hobiyi keşfedebilirler ve kendilerini geliştirebilirler. Hayatta her zaman yeni bir başlangıç ​​yapmak mümkündür.

Peki öyleyse neler yapabiliriz?

Geç Kalmışlık Hissinden Kurtulmak İçin 5 Etkili Yöntem

Küçük Başarılarınızdan Keyif Alın

Gariptir ki etrafımızda gördüğümüz çoğu insan “şu yaşıma kadar 3 dairem 5 arabam olursa başarılıyım.” Mantalitesini benimsemiş durumda ve böyle insanlar için bu hedefleri başaramayanların hayatı çok da takdir edilesi değil. Ancak yanılıyorlar.

Başarı dediğimiz bu değer insanların belirli kalıplara sığdırabileceği kadar dar bir kavram değildir. Çünkü hayat boyunca attığımız küçük adımlar, koyduğumuz küçük hedefler ve küçük başarılarımız bizi asıl büyük hedeflere götüren etkenlerdir.

Hedefleriniz küçük, basit ve ulaşılabilir olsun ki kazandığınız o küçük zaferler size hayatta bir şeyler başarmanın mutluluğunu versin.[1]

Doğrudan büyük hedefleri başarmaya çalışmak sizi tökezletebilir. Sonucunda da ilerleyemediğiniz, başaramadığınız hissi sizin hevesinizi kırabilir. Maceralarınız boyunca ufak da olsa başarı elde edemezseniz yavaş yavaş umudunuzu kaybedersiniz.

Kendimize makul ve biraz da zorlayıcı ancak küçük ama başarılabilir hedefler koymak bizim başarıya giden yolda küçük zaferler kazanarak kendimizi motive etmemizi yardımcı olur.

Düzenli olarak küçük de olsa bir şeyler başarma hissi sizi oyunda tutar, umudunuzu yeniler ve bir sonraki hedefinizi başarmanız için size güven verir.

Kendinizi geliştirdikçe ve özgüveninizi tazeledikçe hedeflerinizi büyütebilirsiniz. Sonucunda da olmak istediğiniz yerde, olmak istediğiniz kişiye merhaba diyebilirsiniz. Baksanıza, hiçbir şey için geç kalmadınız!

Yaşadığınız Ana Bağlı Kalın

Başarılı olup olmadığınız hakkında bir şeyler söyleme konusunda ne sosyal medyanın ne de diğer mecraların hakkı var, buna yalnızca siz karar verebilirsiniz.

Dün olduğunuzdan daha iyisi olmak başlangıç için çok güzel bir hedeftir.

Her ne kadar gelecek için büyük ve tutkulu hedefleriniz olsa da yaşadığınız anın keyfini çıkarmayı unutmayın.

2025’e kadar şöyle güzel bir hayatım olacak, böyle başarılı olacağım diye kendinizi harap etmenize gerek yok çünkü dün olduğunuz yerden bir adım dahi ileride olmak sizin geç kalmışlık hissinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Lütfen Ama Lütfen
Başkalarının Hayatıyla Kendi Hayatınızı Karşılaştırmayın!

Her birimiz kendine özgü bedensel kapasitelere ve biyolojik yapılara sahip eşsiz insanlarız. Bu şy anlama geliyor; hepimiz farklı şekilde ve farklı hızda büyüyüp gelişeceğiz. Yani insanlar gelişim açısından dönüm noktalarıyla farklı zamanlarda ve kendi yollarında karşılaşırlar

20’li yaşların sonlarında birçok insanın beyninin ve vücudunun daha önceki nispeten sabit şekilde ilerleyen gelişme hızı gitgide kaybolur. Ancak, vücudunuz yaşam boyunca belirli bir esneklik payını korur. Bu durum hayatın geç evrelerinde bile kişiliğiniz ve davranışlarınızda ciddi değişiklikler için bir potansiyel yaratır.

Ayrıca, hiçbir beden birbiriyle aynı derecede ve aynı şekilde gelişmez. Yani hayatınızda sizin için biyolojik veya kültürel açıdan dönüm noktası olarak belirlenmiş dönemlere diğer insanlara göre farklı zamanlarda ulaşmak bir problem olmamalıdır.

Hatta bazen onlara hiç ulaşamamak bile sorun olmayabilir. Örneğin ergenliğin başlangıcı veya bitişi geniş bir yaş aralığını kapsar çünkü bu durum genellikle ırk, vücut yağ oranı ve stres gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Yani vücudunuzu hazır olmadan önce ergenliğe ulaşmaya zorlamanın bir anlamı yoktur. Sadece olmadığınız bir durumda olabilmek için ya da olmadığınız birisi olabilmek için kendinize gereksiz bir baskı uygulamış olursunuz.

Eğer bunları okurken hayatınızı ve yeteneklerinizi diğer insanlarla karşılaştırdığınızı fark etmişseniz derin bir nefes alın, yazımızı okumaya devam edin ve ana odaklanmaya çalışın çünkü kimisi için geç olan bir vakit sizin için başlangıç olabilir. Gece çalışan insanlar sabah evlerine gelip yataklarına girerken, yeni uyananlar için gün henüz başlıyor.

Yani durumlar, koşullar ve imkanlar çok farklı olabilir, bu yüzden hiçbir şey için geç olup olmadığını denemeden göremezsiniz.

Kendinize Bakış Açınızı Gözden Geçirin

Kim olmanız gerektiği hakkındaki gerçekçi olmayan idealler sizi kendi potansiyelinize ulaşmaktan sık sık alıkoyar. Bunlar çocukluğunuzdan, belki de ebeveynlerinizin beklentilerinden kaynaklanıyor olabilir. Hatta sosyal medya hesaplarını öylesine karşılaştırmak bile hayat hakkında gerçekçi olmayan beklentiler yaratabilir.

  • “Doğru şeyi” yapma konusunda kendinizi şartlamak yerine gerçekten zevk aldığınız şeye odaklanmayı deneyin.
  • Başarılı olup olamayacağınız hakkında en ufak fikriniz olmasa bile daha önce denemediğiniz bir faaliyet için bir ders almayı ya da onu öğrenmeyi deneyin. Potansiyel tutkularınızı keşfetmek mükemmel olduğunuz bir şey bulmak kadar önemlidir.
  •  Bu algıların kaynağı ne olursa olsun size hayatta geç kaldığınızı hissettirdiğinde onlara meydan okumak önemlidir. İşte bu algılar yine kafanızda belirdiğinde derin bir nefes alın ve hayatınızı daha iyi hale getirmek için şu anda neler yapabileceğinize odaklanın.
  •  Gelecek beklentilerinizi şimdiki ana dair algılarınıza dayandırmayı deneyin. Ulaşması çok sonralarda olacak nihai sonucun kendisinin aksine şu an hedefinize doğru attığınız her bir adımdaki ilerleme sürecine odaklanın.
  • Örneğin, arkadaş edinmek istediğinizi ve şu andan itibaren bu hedefe ulaşmak için nasıl adımlar atacağınızı düşünün. Sadece isteyerek yeni bir arkadaş edinebilir misiniz yoksa önce yeni birisiyle konuşmak zorunda mısınız? Yani hayatınıza yeni insanlar sokmak sizin bunu başarmanız için ilk adımdır diyebiliriz.

Kendinizi tanıyın. Kendinizi tanıdıkça neleri istediğinizi ve istemediğinizi fark edeceksiniz. Bu yüzden de bir yerden başlamak için kendinizi tanımanız şart.

Özellikle gizli tutkularınızı keşfetmek tam hayata geç kaldığınızı düşünürken zevkle ve heyecanla yapabileceğiniz şeylerin ortaya çıkması demek olabilir. Tabii ki de bunlar için bir yerden başlamak, hedefleri küçük ve kademeli tutmak ve bulunduğunuz ana odaklanmak gerekir. Attığınız her küçük adım sizin geç kalmışlık hissinizi azaltmak için ayrıca bir başarı demektir.

Düşüncelerinizi Not Edin

Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi göz önünde bulundurmak, arzularınız ve potansiyelinizle daha yakın olmanıza yardımcı olabilir.

  •  Günlük tutun. Günlük tutmak, duygularınızı keşfetmek ve onları günlük hayatınızın içine işlemek için harika bir yol olabilir. Yazınızı yazarken edebi bir kaygı gütmenize de gerek yok. Aklınıza ne geliyorsa yazın. Masanın başına oturun ve serbest çağrışımla aklınıza ne geliyorsa yazın. Bence yarattığınız harikalara siz de inanamayacaksınız. Bu aynı zamanda kendinizi gözlemlemek ve derin düşünmek için iyi bir yol.
  •  Elinizin altında bir “ilham defteri” olsun. İşte, okulda, evde kısacası nerede olursanız olun yanınızda aklınıza gelen fikirleri yazacağınız bir defter bulundurun. Bunu yapmak kararsız kaldığınızda veya kendinize olan güveniniz sarsıldığında size fazlasıyla yardımcı olabilir. Size gelen her ilhamda defterinizin kapağını açıp hemen yazmaya başlayın. Çiçeği geç açan, kendilerini geç keşfetmiş insanlar o kadar çok fikirle doludur ki bazen onlarla ne yapacaklarını bilemeyebilirler.
    Aklınıza bir fikir geldiğinde bununla ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz ancak bu fikrin önemli olduğunu bilin çünkü bu fikri tekrar gözden geçirdiğinizde çok işe yarayabilir.

Son Söz

Yani şunu söyleyebiliriz ki hayatta bir şeyleri başarmak için geç kaldığınızı hissetmek, birçok insanın yaşadığı bir duygu durumudur. Ancak, hayatın birçok yönü için hiçbir zaman “geç” değildir. Kendinize küçük ve başarılabilir hedefler belirleyerek başarılarınızı kutlayın ve kendinizi motive edin. Kendinizi geliştirerek özgüveninizi artırın ve yaşadığınız ana odaklanın. Biz Neverfap Akademi olarak her daim yanınızdayız!

neverfap whatsapp grubu nofap
5 1 vote
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Azer
Azer
1 yıl önce

Çok güzel bir blog olmuş ellerinize sağlık. Bu gibi blogları daha çok görmek isteriz.

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Çok iyiydi emeğinizin karşılığını alırsınız inşallah

Donukgama
Donukgama
1 yıl önce

Bana yazılmış bir mektup gibi olmasıyla çok özel hissettiren, aynı zamanda da masaüstüme koyacağım bir yazı okudum. Teşekkürlerimle ☺️