hedef bir nokta degildir

“Hedef” Bir Nokta Değildir

Bir anlığına hayatınızın bir define avı gibi olduğunu hayal edin.

O kadar da zor değil, gerçekten. Herhangi bir define avında olduğu gibi, size rehberlik etmesi için bir haritaya sahipsiniz. Hayatta haritanız, evrendeki köşenizdir. Haritadaki bazı alanlara oldukça aşinasınızdır. Bu alanlar, hayatınızın bir parçası olan ve yakından tanıdığınız kişiler, şeyler ve yerlerdir.

Haritadaki diğer yerler size yabancıdır. Bu henüz keşfetmediğiniz yerler, ulaşmayı hayal edebileceğiniz fakat sizi çoktandır aldatmış olan dönüm noktalarının evidir. Haritanın bu keşfedilmemiş kısmı, hayallerinizin, hedeflerinizin ve umutlarınızın yaşadığı yerdir. Bu amaçlar, tıpkı haritanın bir yerinde gizlenmiş olan gömülmüş bir hazinenin ufak parçaları gibidir. Haritanın yakında keşfedeceğinizi umduğumuz yerlerinde gömülmüş olan parçalar…

Bir gün, bir amaç dikkatinizi çeker ve bir hazine avına başlamaya karar verirsiniz.

Define Arayışı

Hazinenize doğru uzun bir yürüyüşe başlarsınız ve yoldayken bir veya iki zorlukla karşılaşırsınız.

Daha şimdiden yolun kendisi, hayalini kurduğunuz gizli hazineden farklı gözükmeye başlamıştır bile. Nihayet hazinenin olduğu yere ulaştığınızda, işler daha da sarpa sarar.

Tüm bu zaman boyunca, altınla dolu bir hazine hayal ediyordunuz. Defineyi ortaya çıkardıktan sonra, gel gör ki, tek bulabildiğiniz birkaç parça gümüş ve antik kalıntılar. Elbette bu eşyalar kendi çapında değerliler ancak yine de, tüm bu zaman boyunca düşündüğünüz şeyler kadar değerli değiller.

Kendi kendinize, “Bu hayal ettiğim hazine değil! Yanlış yolda olmalıyım. Tüm bu zamanı boşa harcadım!” diyorsunuz.

Bir süre düşündükten sonra, şüphe ediyorsunuz: “Hmm.. Belki hedefimi değiştirmeliyim? Bahse girerim, başka bir yerde daha büyük bir hazine vardır.”

Teori vs Pratik

Kesinlikle söyleyebilirim ki, yukarıda betimlenene benzer durumlar deneyimledim. Muhtemelen siz de deneyimlemişsinizdir.

Peşinden koşmak için heyecanlandığımız mezun olmak, yeni bir egzersiz rutinine başlamak, kariyer değişikliği yapmak gibi hedeflerden bahsediyorum. Görünen o ki: pratikte, teoride olduğundan çok daha farklı gözüküyor.

Bu olduğunda, hayal kırıklığı, yılgınlık veya kafa karışıklığı hissetmeniz doğaldır. Fakat daha derin sorunun, daha başlangıçta, hazine avına nasıl yaklaştığımızda yattığını düşünüyorum.

Bir Pusula olarak Amaçlar

Bir define avında sorun, çoğu insanın tüm zamanını hazine hakkında düşünerek geçirmesidir. Buna karşın, bir noktaya ulaşmanın en hızlı yolu, pusulanızı ayarlamak ve yürümeye başlamaktır.

Burada fikir, tüm inancınız ile kendinizi bir hedefe adamanızdır. Ulaşmak istediğiniz yere ulaştıracak net ve tek-amaçlı bir odak geliştirin. Her nasılsa, daha sonra tuhaf bir şey yaparsınız. Belli bir sonuç elde etme isteğinizi bırakırsınız ve onun yerine hedefinize doğru ağır adımlı ilerleyişinize odaklanırsınız.

Tüm enerjinizi, yolculuğunuza akıtın, anda kalın, yürümekte olduğunuz yola kendinizi adayın. Net bir  istikamette sallanmadan yürüyor olduğunuzu ve bu istikametin sizin için doğru olduğunu bilin; fakat belli bir zamanda belirli bir hedefe ulaşmaya veya belirli bir sonuç almayı kafanıza takmayın.

Diğer bir deyişle, sizin hedefiniz pusulanız olsun; gömülü hazine değil. Hedefiniz sizin yönünüzdür, varış yeriniz değildir. Hedefiniz, üzerinde olduğunuz bir görev, takip ettiğiniz bir yoldur. Bu yoldan her ne gelirse—yolculukta her nasıl bir hazine ile karşılaşırsanız— şöyle ki, önemli değildir. Önemli olan, yolu yürümek için olan adanmışlıktır. Tabii ki hedefiniz, ulaşmaya çalıştığınız yer ya da sonucunda alacağınız “ganimet” üzerine düşünülmeli, plan yapılmalı ya da yolculuk sırasında planlarda güncellemelere gidilmeli fakat insana asıl bir şeyler katan şey işte bu süreçtir.

Nasıl Olacağına aldırmamak

“Tek söyleyebileceğim, [başarı] tamamen, evrenin ne istediğinizi bilmesine izin vermeniz ve istediğiniz şeyin nasıl meydana geleceğine aldırış etmemenizle ilgilidir. Sizin işiniz, onun nasıl gerçekleşeceğini kurgulamak değil; Zihninizde bir kapı açmak, ve gerçek hayatta da bir kapı açıldığında kapıdan girmektir. Girme şansını kaçırır mıyım diye kaygılanmayın. Her zaman açılan bir başka kapı daha olacak.”

-Jim Carrey

Hedeflerinizi belirleyin; sonra unutun onları. Yapacağınız planları ve düşüneceğiniz şeyleri öncesinde düşünün. Ve bir rafa kaldırın. Yönünüzün doğru olduğuna güvenin ve tüm enerjinizi yolu yürümek için kullanın. İyi hedefler, hayatınız için bir yön sağlar. Bir yolculuğa kendinizi adamanıza izin verir. Bir geminin dümeni gibidirler; akıntı yönünde ilerlerken, enerjinizi ve dikkatinizi belli bir yöne doğrultmanızı sağlar.

Hepimiz keşfedecek bir haritaya sahibiz. Bir yol seçin ve onu yürüyün.


Neverfap Çeviri Ekibi’nden Muhammet Er’e “jamesclear.com” kaynaklı çevirisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

5 1 vote
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tahir
Tahir
2 yıl önce

Güzel bir yazı, hedef ve amaç konusunda ve de süreç hakkında düşünmemizi gerekiyor.

Ramazan
Ramazan
5 ay önce

Süreç ve sonuçlar noktasında gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Günümüzde ilkokullardan itibaren; bizleri sonuçların vereceği hazlara yönlendiren öğretmen ve işverenlere karşı bireyin kendini sürece adaması çok doğru bir adım