pes edesin geldiginde ne yapmalisin

Pes Edesin Geldiğinde Ne Yapmalısın?

Hiç pes etmek istediğiniz, yataktan kalkmak istemediğiniz, bırakmak istediğiniz oluyor mu?

Atomik Alışkanlıklar kitabının yazarı James Clear‘ın bu konuda söyleyeceklerine ve yaptıklarına bir göz atalım.


Bugün zorlandığımı hissediyorum. Eğer sen de değer verdiğin bir şey hakkında istikrarlı olmakta zorlandıysan, belki de yaşadığım zorluk sana da hitap ediyordur.

12 Kasım 2012’nin üzerinden 939 gün geçti. Bu tarih JamesClear.com üzerinden ilk defa makale yayınladığım tarihti ve bunun üzerinden neredeyse 2 yıl ve 7 ay geçti. Bu çoğu muhteşem, bazen de sinir bozucu geçen 939 gün boyunca, her pazartesi ve perşembe yeni bir gönderi yazdım. Haftalarca. Aylarca. Yıllarca.

neverfap whatsapp grubu nofap

Bugün, Bırakasım Var


Ama bugün… Açıkçası, bugün zorlanıyorum. Bugün, yazasım gelmiyor. Bugün, rutine bağlı kalasım yok. Bugün, harika fikirlerim varmış gibi hissetmiyorum ve iyi fikirleri harika yapmaya yetecek vaktimin olduğunu da hissetmiyorum. Bugün, vazgeçesim var.

Pensilvanya Üniversitesi’nin araştırmaları dayanıklılığın başarıya en yakından bağlı nitelik olduğunu gösterdi. Bugün biraz sabretmek işime yarayabilir.

İşte bir şeyi bırakacak gibi olduğumda kendime hatırlatmaya çalıştıklarım…


Aklınız Bir Telkin Makinesidir


Aklına gelen her fikri bir emirmiş gibi değil, bir tavsiyeymiş gibi düşün. Şu an aklım, yorgun hissettiğimi öne sürüyor. Vazgeçmemi öneriyor. Kolay yoldan gitmemi öneriyor.

Ancak bir süre beklersem, aklım bana yeni öneriler sunabilir. Aklım aynı zamanda bu işi tamamladığımda çok iyi hissedeceğimi de iddia ediyor. İnşaa ettiğim kimliğime, plana sadık kaldığım zaman saygı duyacağımı öne sürüyor. İstemesem dahi, bu görevi bitirebilecek kabiliyete sahip olduğumu söylüyor.

Unutma, bu önerilerin hiçbiri birer emir değil. Bunlar yalnızca birer seçenek. Hangi seçenekle devam edeceğimi seçme gücü benim elimde.


Huzursuzluk Geçicidir

Bir günün veya haftan içerisindeki zamana kıyasladığında, neredeyse yaptığın her iş bir çırpıda bitiyor. Antrenmanın bir iki saat içerisinde bitecek. Raporun yarın sabaha kadar yazılmış olacak. Bu makale birazdan bitecek.

Hayat şu an hiçbir zaman olmadığı kadar kolay. 300 yıl önce, eğer kendi yemeğini avlayıp kendi evini inşa etmeseydin, ölürdün. Bugün ise iPhone şarjımızı unuttuk diye ağlanıyoruz.

Bakış açını koru. Hayatın iyi ve huzursuzluğun geçici. Bu huzursuzluk sürecinin içine adım at ve seni güçlendirmesine izin ver.


Bittiği Takdirde Hiçbir Zaman İyi Bir İşten Pişmanlık Duymazsın


Theodore Roosevelt ünlü bir sözünde, “Açık ara farkla hayatın sunduğu en iyi ödül çalışmaya değer bir işin üzerinde sıkı çalışabilme fırsatıdır.” der. Görünen o ki çoğu zaman çalışmaya değer işler üzerinde efor sarf etmeden çalışmak istiyoruz. İşimizin bilgi verici ve saygın olmasını istiyoruz, ama bu işi yaparken zorlanmak istemiyoruz. Karnımızın düz ve kollarımızın güçlü olmasını istiyoruz, ama bir antrenmanı daha tamamlamak istemiyoruz. Son sonucu görmek istiyoruz, ama öncesinde gelen başarısız denemeleri istemiyoruz. Altın bulmak istiyoruz, ama diplere kadar kazmak istemiyoruz.

Herkes bir altın madalya isteyebilir ama çok az kişi bir Olimpik sporcu gibi idman yapmayı ister.

Ancak, buna karşı olan direncimize rağmen, zor bir iş bittikten sonra kendimi hiçbir zaman daha kötü hisseder bir halde bulmadım. Başlamanın aşırı zor olduğu günler oldu, ancak her zaman bitirmeye değerdi. Bazen, ortalama sayılabilecek bir şekilde bile olsa, ortaya çıkıp işi yapacak cesarete sahip olmak gibi basit bir davranış kutlanmaya değer bir zaferdir.


İşte Hayat Bu


Hayat dikkat dağınıklığına boyun eğmek ve disiplinin acısına katlanmak arasındaki daimi bir dengedir. Hayatlarımızın ve kimliklerimizin bu narin denge tarafından belirlendiğini söylemek abartı olmaz. Hayat, yüz binlerce günlük savaşın toplamı ve pes etmekle katlanıp devam etmek arasındaki küçük kararlar değilse nedir ki?

İşi yapmak istemediğin bu an var ya? Bu an çöpe atılacak bir an değil. Bu kostümlü bir prova değil. Bu an, diğer her anın gibi, senin hayatın. Kendinden gurur duyacağın şekilde harca.


Neverfap Akademi mücadele ettiği konu neticesinde arama motorlarının sansürüne maruz kalmaktadır. Yeni içeriklerimizden habersiz kalmamak için Whatsapp duyuru kanalımıza katılın!

Duyuru kanalında numaranız gizli kalır, kimse numaranıza erişemez.


Bırak Dünya Karar Versin

Şimdi, vazgeçesim olduğunda ne yapıyorum? Ortaya çıkıyorum.

En iyi halimde mi çıkıyorum? Sanmam. Ancak benim görevim ne kadar iyi ya da kötü olduğumu değerlendirmek değil.

Benim görevim işimi yapmak ve bu kararı dünyaya bırakmak.


Neverfap Çeviri Ekibi’nden Semih Günlükçü’ye çevirisinden ötürü teşekkür ediyoruz.

neverfap whatsapp grubu nofap
0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Azer
Azer
1 ay önce

Çok teşekkürler muhteşem bir yazıydı.