dopamin ve sosyallik

Dopamin Reseptörleri ve Sosyal Statü İlişkisi

ÖZETLE: İnsanlar zamanla fark ettiler ki, daha iyi ve faydalı bir sosyal statü için, insanların dış unsurlardan sağladığı temel ödül döngüsünü dengelemesi gerekiyor.  Fakat yeni çalışmalar, sadece bununla kalınmaması ve iç ödül sisteminin de düzenlenmesinin gerekliliği konusunda hemfikirler. Araştırmacılar aynı zamanda şunu da keşfetti: Artan sosyal iletişim ve birbirine destek olma içgüdüsü, beynin dopamin adı verilen kimyasal sayesinde ödüllendirmeyi, motivasyonu ve buna bağlı olarak bu ikisini kapsayan davranışsal işlemleri sağlayan merkez bölgesi olan, striatum bölümündeki D2/D3 reseptör yoğunluğuyla doğrudan ilişkili.

Tamamını Kapsayan Bir İfade İle Açıklanırsa:

İnsanlar, artan bir sosyal statü için öncelikli olarak dış etmenlerin önemli olduğunu anladılar. 1 Şubat’ta ” Biological Psychiatry Dergisi”nin (Biyolojik Psikiyatri) yeni sayısındaki nüshasında, sosyal statü için aynı zamanda iç etmenlerin de önemli olduğunu belirten bir yazı yayımladı.

Dr. Martinez ve meslektaşları çalışmalarının sonucunda şunu keşfettiler: sosyal statünün ve sosyal destek anlayışının gelişebilmesi için, beynin dopamin adı verilen kimyasalının işlev gösterdiği, aynı zamanda ödül ve motivasyon anlamında merkezi bir rol oynayan ve ikisini de kontrol eden striatum bölgesinde D2/D3 dopamin reseptörlerinin yoğunluğu ve hassasiyeti büyük bir önem arz ediyor.

Araştırmacılar, sağlıklı olan insanlarda Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) adı verilen bir beyin tarayıcısı yardımıyla beyinde iki farklı reseptör grubunun olduğunu keşfettiler.

Bu veriler gösteriyor ki; Daha başarılı bir sosyal statüye sahip olan insanlar, büyük ihtimalle hayattan daha fazla zevk alıyorlar, hayatı daha uyarıcı görüyorlar ve ödüllendirme sisteminin etkisi onlar için daha etkili oluyor. Çünkü onlar için striatumdaki dopamin, onlar için daha uyarıcı

Dr. Martinez buldukları sonuçları şöyle açıklıyor, çalışmalarımız sonucunda şunu gördük ki, düşük seviyedeki dopamin reseptörü, daha düşük seviyede sosyal ilişki düzeyini, aynı zamanda yüksek seviyede dopamin reseptörü ise yüksek seviyede sosyal ilişki ve statüyle bağlantılı. Aynı zamanda gönüllülerin arkadaşları, aileleri ve dikkate değer diğer yakın kişilerle iletişime geçildiğinde, onların deneyimleri sonucunda bu durumu destekleyen sonuçlarla karşılaşıldı.

”Biyolojik Psikiyatri” nin editörü Dr. John Krystal bu şekilde bir yorumda bulundu: ” Bu veriler bazı durumlara aydınlık getirmek için ilginç bir ışık tutuyor, başarılı bir sosyal statü, basit sosyal işlemler bununla doğrudan alakalı, yüksek seviyede D2 dopamin reseptörü bulunan kişilerde iyi derecedeki sosyal statüyü ,harika bir şekilde açıklıyor. Başka bir deyişle, D2 reseptörleri sayesinde, yüksek seviyede sosyal statüyle motive olan ve bağlanan insanlar, daha hırslı bir şekilde başarıya odaklı çalışıyorlar ve daha fazla sosyal destek almaya yatkın bir hale geliyorlar.

Bu veriler aynı zamanda bazı şeyleri anlayabilmemiz için belli sonuçları ortaya döküyor, alkol ve diğer maddelerin kötüye kullanımı, ” Ulusal Alkol ve Madde Kullanımı Enstitüsü” başkanı olan Dr. Nora Volkow’un ve meslektaşları şunu belirtiyor: ” Düşük seviyede D2/D3 reseptörleri, bireylerin alkolü kötüye kullanımına yol açabilir ve alkolizme davetiye çıkarabilir”. Yani güncel veriler gösteriyor ki, D2/D3 reseptörlerinin düşük seviyede olduğu bireyler, daha düşük sosyal statüye ve sosyal desteğe sahip olmaya yatkınlık gösterebilirler ve  bu durum alkol ve diğer maddelerin kullanımında risk oluşturabilir.

Bu bulgular özel ve ilginç bulgular, çünkü insan nörobiyolojisini ayrı bir bağlama taşıyor ve biz insanlar esasen sosyal varlıklarız. Bu durumda da sosyal davranışların gerçek biyolojik etkisini iyi bilmemiz gerekir.

Neverfap Yorumu:

Kısa sürede yüksek haz veren her şeyi terk edin. Sigara, uyuşturucu, alkol, kumar, oyunlar, mastürbasyon, porno ve benzeri tüm eylemleri kitap okuma, kendini geliştirme, meditasyon ile doldurursanız aktif reseptörlerinizin sayısı tavan yapacak ve yazıdaki etkileri göreceksiniz.

Aramıza katılmak için buraya tıklayın

4.9 39 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman Erenn
Osman Erenn
3 yıl önce

Dopamin senin değerini bilemedim bunca zaman. Ama söz artık seni işime yarayacak şekilde salgılanmanı sağlayacağım 🙂

Ali Gazioğlu
Ali Gazioğlu
2 yıl önce

Bu, dünyanın en zengin insanlarının, neden kendilerini hep bir adım daha ileri seviyeye taşıma isteklerinin olduğunu gayet net bir şekilde açıklıyor.

Burak
Burak
2 yıl önce

Hayatı dolu dolu yaşamak ve hayatın karşımıza çıkaracağı zorluklarla mücadele etmek için sağlıklı bir beyne sahip olmalıyız.

Kadir Demir
Kadir Demir
1 yıl önce

Hayatın zorluklarıyla mücadele edebilmek için yani o zorlukların altından kalkabilmek için sağlıklı bir beyne sahip olmamız gerekiyor. Bu araştırma yazıları da bizlere bunları kanıtlamış oluyor. Teşekkürler Neverfap Akademi ❤️

Ramazan
Ramazan
7 ay önce

İnsan beyninde Dopamin konusu hala araştırmaya açık ve henüz keşfedilmemiş alan. Kanaatimce kesin yargılarda bulunmak pek doğru olmamalı.