karantina neverfap

Tam Kapanma Döneminde Neverfap Süreci

Merhaba dostum,

Tam kapanma olacağı için çok üzgünsün ve kızgınsın biliyorum. Belki gireceğin sınav ertelendi, belki okula, dershaneye, staja, işe gidemeyeceksin. Üzülmekte haklısın, senin gibi ben de aynı hisleri yaşıyorum. Bununla birlikte sağlığımıza kavuşmamız için, hayatın normale dönmesi için tam kapanmanın da olması gerektiğini kabul etmeliyiz. Bir gün pandemi dönemi bitecek.

Bu dönemi iki şekilde geçirmiş insan tipinden bahsedebiliriz. Birincisi, sürekli olanlardan yakınmış, psikolojik olarak yıpranmış, hayat normale döndüğünde, kendisi normale dönememiş insan tipi. İkincisi; içinde bulunduğu duruma üzülmekle birlikte, koşulları kabullenmiş, krizi fırsata çevirmiş, kötü alışkanlıklarını sonlandırmış, kendini farklı alanlarda geliştirmiş, içe dönük yolculuk yaparak kendini daha yakından tanımış insan tipi. Benim amacım sen ikinci insan tipi olarak neler yapabilirsin bu konuda sana yardımcı olmak. İçinde bulunduğumuz koşulları değiştiremeyeceğimiz bilmek, etki alanımız dışında kalan durumlar için kendimizi yıpratmamak mental sağlımız için en iyisi olacaktır. Şimdi tam kapanma sürecinde neler yapabiliriz, yaklaşık 20 günlük süreci nasıl değerlendirebiliriz bunlara değineceğim.

1-Spor ve Beslenme

Fiziksel sağlığımız bizim için önemli, bunu zaten sen de biliyorsun. Bununla birlikte spor yapmanın ruhsal sağlığımız üzerinde de olumlu etkilere yol açtığını söyleyebilirim. İster ağırlık kaldır, ister yürüyüş yap, harekete geçmelisin! Şekeri, abur cuburu bırakman sağlıklı beslenme sürecine katkı sağlayacaktır.

2-Meditasyon ve Duygu Günlüğü

Bazen duygularımızı gözlemlemeyi unutabiliyoruz. Kendimizi tanımak istiyorsak duygularımızı tanımamız gerekiyor. Duygular bizim için en doğru rehberdir. Kötü hissettiğimiz zamanlarda duygularımızı not almak, bu hissin sebeplerini irdelemek hoşlanmadığımız şeyleri anlamamıza yardımcı olacaktır. Gün içerisinde belirli zamanlarla duygularımızı daha yoğun hissedebiliriz. Özellikle bu zamanlarda duygu günlüğümüze hislerimizi not etmek kendimizi daha iyi tanımamız için fayda sağlayacaktır. Meditasyon, daha önceden de çokça üzerinde durulan bir konu. Meditasyon içe doğru yapacağımız yolculukta bize bir rehber olacaktır.

3-Satranç

Zekamızı geliştirecek aktivitelerde bulunmamız da önemli. Satranç , sudoku gibi zeka oyunlarına günlük 15-20 dakika ayırmamız bizim için iyi olacaktır. Sınava hazırlanıyorsan, matematik problemleri de zekamızın gelişimi açısından faydalı olacaktır. Zihnimiz karmaşık durumlarla karşılaştıkça ve bunları çözüme kavuşturdukça daha çok gelişecektir.

4-İletişim

Sosyalleşmenin bir ihtiyaç olduğunu unutmamalıyız. Yüz yüze iletişim sosyalleşme ihtiyacımızı karşılayabilecek en iyi tercihtir. Karantina günlerinde ailemizle sohbet edebiliriz. Evde iletişim kurabileceğimiz kimse yoksa bir arkadaşımızla telefonla konuşarak, görüntülü konuşarak bu ihtiyacı karşılayabiliriz.

5-Maneviyat

Maneviyat da çok önemli bulduğum konulardan bir tanesidir. Bir dine bağlılık hissediyorsanız, dini ritüellerinizi geliştirin. İnancınız ne olursa olsun, her inanç insanların iyi birer canlı olmasını ister. İster felsefeyle ister başka bir alanla ilgilenin, manevi olarak kendinizi geliştirebilecek alanlar bulun. Manevi boyut olarak, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi siz daha iyi bilirsiniz. Gününüzün bir kısmını manevi doyuma ayırmayı unutmayın.

6-Kişiselleştir

Her insanın sevdiği ve sevmediği şeyler birbirinden farklıdır. Neyi sevdiğini bilmiyorsan, en çok ne yaparken keyif alıyorsun bunu düşün. Neyi seviyorsan, o aktiviteyi de günlük rutinlerine ekle. Örneğin ben yazı yazmayı seviyorum. Mümkün oldukça her gün yazı yazmaya çalışıyorum. Sen de konfor alanından çık, neyi sevdiğini keşfet. Kitap okumayı ve film izlemeyi de unutma. Kitaplar da filmeler de insanları geliştiren birer araçtır . Sevdiğin türde kitaplar oku, sevdiğin türde filmleri izle.

7- Sorumluluklarını Erteleme

Benim için en önemli maddelerden bir tanesi budur diyebilirim. Çünkü gün içerisinde her ne kadar güzel vakit geçirsek de sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zaman vicdanımız rahat olmuyor. Bunun için neyi yapman gerekiyorsa onu aksatma. Gün içerisinde irademizin en güçlü olduğu zaman dilimi sabah vaktidir. Bunun için yapmakta en çok zorlandığın görevlerini sabahleyin yaparak yeni güne güzel bir başlangıç yapabilirsin.

8-Plan Yap!

Günlük plan yapmalısın dostum. Buraya kadar bahsettiğim maddelerden kendine uygun olan bir günlük plan hazırla. Tavsiyem sadece günlük planlarla da yetinme. Yaklaşık üç haftalık bir karantina süreci olacak. Üç hafta da kendini hangi alanda geliştirmek istiyorsun bunu düşün. Diksiyon, hızlı okuma, psikoloji, felsefe, tarih vb. Bir alanda kendini geliştirebilirsin. Üç haftada elbette bir alanda uzman olamayabilirsin. Fakat üç hafta da kendini geliştirmek istediğin alanda bir temel atmış olursun, iyi bir ilerleme kaydedersin.

Doğan Cüceloğlu’nun söylediği gibi insanın tanıklığı 5 boyutta mevcuttur. Biyolojik boyut, duygusal boyut, zihinsel boyut, sosyalleşme boyutu ve manevi boyut. Kendisi günlük planlar hazırlarken bu beş boyutla ilgili görevleri listemize eklememizi tavsiye ediyor. Ben ilk beş maddede bu beş boyutla ilgili, neler yapabiliriz birkaç örnek verdim. Sen istersen daha fazlasını da yapabilirsin. Burada esnek olmak gerek. Kendini en iyi sen tanırsın dostum.

Gelişimin daim olsun

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Çaylak
Çaylak
3 yıl önce

Merhaba Neverfap ailesi size bir onerim olucak uygulama cıkarıp blogları oradan da atabilirsiniz hem böylece daha çok insana ulaşmış olursunuz iyi günler efendim