neverfap mart ayi meydan okumasi

Nisan Ayı Meydan Okuması

Merhaba değerli dostlar. Nisan ayı ile birlikte 2021 yılının ilk çeyreğini geride bırakmış bulunuyoruz. Umuyorum ki ilk çeyrekten memnun kalmışsınızdır. Kalmadıysanız da kendinizi harap etmenize gerek yok, önümüzde 3 çeyrek daha bizi bekliyor. 

Nisan ayı bizim için önemli bir ay. Kıştan bahara geçişimizle birlikte içimizin ısındığı, yaşam enerjimizin arttığı bir ay. Nisan ayını yeni alışkanlıkları kazanıp çalışma disiplini kazanmak için bir fırlatma rampası olarak kullanabiliriz.  

Bu ay da geçtiğimiz aylarda olduğu gibi pasif, aktif alışkanlıklarımız ve kitap, film, belgesel tavsiyelerimiz olacak. Bu alışkanlıklar ve tavsiyeler kendinizi konfor alanından çekip bilinçli olarak geliştirme hazzına ulaşmanız için harika fırsatlar. Fırsatlara göz atalım: 

Bahar Temizliği 

Nisan ayı meşhur bahar temizliğini hayatımızda uygulamamız için harika bir fırsat. Odanızda, masanızda, çekmecenizde, dolabınızda ne kadar kullanmadığınız şey varsa ortaya dökün.  

Döktükten sonra kendinize “Bu işime yarar mı?” değil, en son ne zaman işime yaradı, en son ne zaman kullandım sorusunu sorun ve verdiğiniz cevaplara göre kimilerini atın, kimilerini masanızdan uzaklaştırın, kimilerini de daha kolay erişebileceğiniz yerlere koyun. 

Büyük yer işgal eden kitaplarınız varsa Neverfap Kitap Kulübündeki üyelerimizle kitaplarınızı takas edebilir, ihtiyacınız olmayan sınava hazırlık kitapları varsa yine Neverfap Soru Çözüm grubunda ihtiyacı olan arkadaşlarımıza gönderebilirsiniz. 

Bu tarz temizlikleri yaparken sizin için fazlalık olan şeyleri ihtiyacı olan kişilere ulaştırmanın verdiği hazzı tatmanızı mutlaka tavsiye ederim. 

+10 Dakika Kitap Oku 

10 dakika çünkü Neverfap Akademi’nin kitlesinin büyük bir kısmının 10 dakikadan fazla kitap okuduğunu düşünüyorum. Eğer okumuyorsanız Nisan itibariyle 10 dakika ile başlayabilirsiniz. Hali hazırda okuyorsanız da bu sürenin üzerine bir 10 dakika koyabilirsiniz. 

Kitap okumanın faydalarını anlatmak su içmenin, yemek yemenin ve nefes almanın faydalarını anlatmak gibi. Bu nedenle hiç bu konuda farkındalık sahibi değilseniz kitap okumanın faydaları diyerek Youtube’da arama yaparak güzel videolara ulaşabilirsiniz. Bu konuda Serdar Kuzuloğlu’nun videosunu mutlaka tavsiye ederim. 

Meditasyon Yap 

İnsanların büyük bir kısmının hayatlarının en büyük hatasını yaparak uzak durduğu meditasyon da bizim için kitap okumak, su içmek, yemek yemek kadar gerekli. 

Her zamankinden yoğun uyarana maruz kalan beyinlerimizi sakinleştirmek, uyaranlar arasında boğulmamak için meditasyon yapmanız mutlaka gerekmekte.  

Meditasyon gözünüzde çok büyüyorsa ufak bir örneğini hemen yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp, derin nefes alarak nefese odaklanmayı deneyin. Bakalım ne kadar süre düşüncelere kapılmadan nefesinize odaklanabileceksiniz.  

Meditasyon tavsiye hakkımızı her zaman olduğu gibi Nefes Meditasyonu Youtube kanalından kullanıyoruz. Nefes Meditasyonu kanalı sahip olduğu serilerle yeni başlayanlar için harika bir zenginliğe sahip. 

Ambalajlı Gıdalardan Uzak Dur 

Nisan ayının yarısından fazlası Ramazan orucu ile geçecek. Orucun acısını iftar sonrası ambalajlı gıdalarla çıkarmak size büyük zarar verecektir. Bu ay 30 Günde Kurtul (Evet, isimde ufak bir değişikliğe gittik) organizasyonumuzda şeker bağımlılığından kurtulma meydan okuması düzenleyeceğiz. 30 Günde Kurtul’a katılarak bu meydan okumamızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Bu ay tavsiye kitap, film ve belgesellerimiz şöyle: 

Kitap: Pürdikkat Çalışmak ve İrade Terbiyecisi 

Film: Cindrella Man ve Kazanma Sanatı 

Belgesel ise Minimalizm. Minimalizm belgesesi özellikle bahar temizliği konusunda çok yardımcı olacaktır. 

Nisan ayı hepimiz için mutluluk ve farkındalık dolu olarak geçsin. Eğer katılmadıysanız Nisan ayı Whatsapp gruplarımıza üye olarak katılabiirsiniz.  Üye olmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kubilay
Kubilay
3 yıl önce

Kitap okumayla ilgili Barış Özcan’ın da bir videosu var ”Dünyanın en zengin insanlarının kitaplarla derdi ne? ” diye. Buna da bakabilirsiniz arkadaşlar.