irade kampi

Neverfap İrade Kampı Tecrübem

Neverfaple 2018 yılında tanıştım. Whatsapp gruplarına katılıp orada benim gibi birçok insanın bu bataklığa düştüğünü gördüm. O zamanlar irade kampı var mıydı hatırlamıyorum fakat gruplardan bir süre sonra ayrılmıştım çünkü gereksiz muhabbet yapan insan sayısı oldukça fazlaydı. 2018 de Neverfap ile tanıştıktan sonra zihnimde sürekli yer etmeye başladı PMO’yu bırakmak fakat süreçlerim hep kesik kesik oldu. Yeterince bilinçli değildim o zamanlar. Blog yazılarını ve Youtube videolarını düzenli okuyup izlemiyordum. Dopamin sistemi ve beynin haz mekanizması hakkında yeterince bilgiye sahip değildim.

Pandemi dönemi ve üniversitenin son senesi olması hasebiyle kendime çeki düzen vermeye karar verdim. 2018’e nazaran Neverfap platformu biraz daha kurumsal kimlik kazanmış diyebilirim. Her üyelik düzeyinin kendine has özellikleri ve avantajları var. Kendime çeki düzen verme isteğim İrade Kampına katılmama sebep oldu. Çünkü bu sene stres düzeyim fazlasıyla artmıştı ve yapmam gereken işleri sürekli erteliyordum. İrade kampına katıldım ve günlük görevler kolaydan zora doğru artmaya başlıyordu. Beni en çok zorlayan nokta sosyal medyayı bırakmak oldu. Özellikle Instagram’dan vazgeçmek sanki evladımdan ayrılmak gibiydi. Günde ortalama 8-9 saatimi telefonda geçiriyordum. Bununla birlikte erken kalkmak gibi bir alışkanlığım da çok yoktu. Benim günlük kalkma rutinim genelde 10 bazen 11’e de sarkabiliyordu. Bu da neredeyse günün en verimli vakitlerini yatarak geçirmek demek oluyordu. Bununla birlikte şekerli yiyecek ve içecek tüketme konusunda da kendimi geliştirmeye ihtiyacım vardı. Çok şeker tüketen bir insan değilim fakat rafine şekeri hayatımdan tamamen çıkarmak istiyordum. Bir diğer husus ise kitap okuma alışkanlığı edinmek. Düzenli bir kitap okuyan bir insan değilim genelde yaz tatilinde boş zamanlarımda okurum. Kitap okumayı hayatımın bir parçası haline getirmek benim için her zaman kafamda yer edinen bir hedefti.

Bu gelişmeler ışığında günlük 8-9 saatlik telefonla geçirdiğim zamanı İrade Kampının vesilesiyle 3-4 saate kadar indirdim. Kendime çalışmam gereken zaman alanı oluşturdum. Zihnimi ve odağımı dağıtan tetikleyicilerden kendimi muhafaza etmemi sağladı. Diğer bir husus ise sabahları erken kalkmak. Kışın sıcak yatağın içinden çıkıp vazifelerini yerine getirmek gerçekten zor bir görev ama İrade Kampı neticesinde erken kalkma saatlerini 6:00’ya kadar çekmeyi başardım. Kitap okuma alışkanlığını ise ufaktan kazanmaya başladım diyebilirim. Bu süreçte yaklaşık 3 kişisel gelişim kitabı bitirdim ortalama 200 sayfa hepsi. Kişisel gelişim kitaplarını okumayı seviyorum. Bu sayede severek yaptığım işten hem zevk alıyorum hem de onun alışkanlık haline gelmesine vesile oluyorum. Kitap okumalarımı gözlemlemek için zinciri kırma posteri çıkarttım oraya her gün tik atıyorum. Sabah kalktığında yatağını toplamak gerçekten basit görünüyor fakat insanın yapılan işi bitirme duygusunun verdiği ufak hazla güne başlamasını sağlıyor ve bu sürecin domino taşı etkisiyle diğer görevlere yansıdığını söyleyebilirim. Sabahları meditasyon yapmak ise zihnimi berraklaştırıyor ben henüz bu konuda amatörüm fakat kendimi geliştirmek istediğim alanlardan bir tanesi. İrade Kampının içerisinde birçok bitirmeniz gereken günlük görevler mevcut. Kolaydan zora doğru artan bir şiddeti var. Durumu özetleyecek olursak İrade Kampının faydalarını yadsınamaz. Herkes mutlaka oradan nasibini alır diye düşünüyorum. Niyet etmek ve kendine karşı samimi olmak da önemli bir etken. Ben bu kampın neticesinde iradesi çelik haline gelmiş bir bireye dönüşmedim tabii ki de. Zaten kimsenin de böyle bir iddiası yok. Bu kazandığım alışkanlıkların hepsini bir günde geri kaybedebilirim. Süreklilik çok önemli bir etken. İrade Kampı süreci içerisinde relapse olduğum zamanlar da oldu fakat bu durumun görevlerimi aksatmasına müsaade etmedim. Kışlada nöbet tutan asker bilinciyle görevlerimi bitirmeye çalıştım. Eksik yaptığım görevlerimde oldu fakat genel anlamda hepsini yerine getirmeye çalıştım. Ümitsizliğe düşmeme izin vermedim.

Bu çatı altında emeği geçen her bir emekçiye şahsım adına teşekkür ederim. Bence çağın hastalığıyla mücadele ediyorsunuz bunun kanserle mücadele etmekten bir farkı yok. Kutsal bir vazife olarak nitelendirmek hiçte abes olmaz. Bu platformun kartopu gibi zamanla büyüyeceğine inanıyorum.

pornografiyi birakmanin kolay yolu
4.5 2 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Abdulkadir Demir
Abdulkadir Demir
1 yıl önce

Çok güzel bir başarı hikayesi olmuş. Seni tebrik ederim abi. İnşallah hayatın çok iyi ilerliyordur. Bende senin gibi olmayı çok istiyorum. İnşallah bir gün tamamen kurtulacağım. Tamamen!