mayis meydan okumasi

Mayıs Ayı Meydan Okuması

Merhaba değerli dostlar. Birlikte bir ayı daha geride bıraktık. Umuyorum ki sizler için verimli, güzel bir şekilde geçmiştir.  

Mayıs ayında diğer meydan okumaların üzerine yeni alışkanlıklar ekleyeceğiz. Dikkat ettiyseniz şubat ayından bu yana her meydan okuma bir öncekiyle bir bütün halinde ilerliyor. Meydan okumalardaki tavsiyelerimizi bir plana göre veriyoruz.  

Eğer ki daha önceki meydan okumalarına katılmadıysan onlara göz atmanı tavsiye ederiz. 

Bu ayın büyük bir kısmı tam kapanma ile geçecek. Tam kapanma şüphesiz ki katlanılması gereken zorlu bir süreç. Bu zorlu süreçte öz farkındalık üzerine yoğunlaşıp problemlerle, zor durumlarla mücadele etme becerimizi geliştireceğiz. 

Kendine Vakit Ayır 

İnsanın duygu durumu çok hızlı bir şekilde değişim gösterebiliyor. Mutluyken birden mutsuz, mutsuzken birden mutlu olabiliyoruz. Tabii bu ani değişiklikler istisnalar dışında kalıcı etki yaratmıyor. Bir anda parlayıp sönebiliyor. 

Değişen duygularımız, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkileyebildiği gibi bunlardan da etkilenebiliyor. İrade kampına katılan üyelerde gördüğümüz en önemli değişim duygu durumlarında oluyor. Bu değişimin bir amaç belirleyip bu amaç doğrultusunda ilerledikleri için gerçekleştiğini düşünüyoruz. 

Size daha havaların yavaş yavaş ısındığı bu günlerde bir amaç belirlemenizi –ki bu amaç çok da büyük olmak zorunda değil- ve bu amaç doğrultusunda günde 10 dakika da olsa ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. 

İngilizceni mi geliştireceksin? Yeni bir zanaat mi öğreneceksin? HTML kodlama mı öğreneceksin? Farkındalığını mı arttıracaksın? Pornografiyi Bırakmanın Kolay Yolu kitabını mı bitireceksin?  

Kendine bir amaç belirle ve bu amaç doğrultusunda ilerle. Bu amaç çok daha büyük olmak zorunda değil. Günde 10 dakika kendi öz bakımıma vakit ayıracağım da diyebilirsin. Sana kalmış. 

Sabah Egzersizleri Yap 

Özellikle günlerimizi evde geçirdiğimiz bu zamanlarda sabah egzersizleri bizim için yapılabilecek değil doğrudan yapılması gereken bir aktivite. Sabah rutinine birkaç şınav, squat, mekik eklemek uzun vadede hem vücudunuzun sağlığını korumasına yardımcı olacak hem de sizi daha dinçleştirecektir. 

Hamlamış arkadaşlara tavsiyem ufak sayılarla başlamaları, şınavı hiç çekemiyorlarsa dizlerinin üzerinden çekmeleri. Zamanla vücudunuzun açıldığını, geliştiğini görmek sizi çok iyi etkileyecektir. 

Sessizlik 

Tavsiyelerimizden bir diğeri sessizce oturmak. Kulağa garip gelebilir ancak sessizce oturmak sandığınızdan daha zor bir aktivite. Özellikle beyni sürekli olarak yapay uyaranlarla dürttüğümüz bugünlerde hiçbir şey yapmadan oturmak beyninize çok iyi gelecek. 

Bilinçli olarak 1 dakika boyunca oturacağım diyerek düşüncelerinizin farkına vararak oturarak başlamanız sizin için çok iyi olacaktır. 

Alışkanlıkların Fayda ve Zarar Analizini Yap 

Hayattaki kontrolü arttırmak adına yapılabilecek en etkili çalışmalardan biri sürekli olarak yapılan eylemlerin fayda zarar analizini yapmak. Örneğin gece geç saatlerde çalışmanın artısı dış uyaranlara maruz kalmadan konsantre bir şekilde çalışabilmek olsun. Eksisi ise günün büyük bir kısmını uykulu geçirmek ve gece salgılanan hormonlardan faydalanamamak. Bu durumda sizin için eksiler artılara ağır basıyorsa faydayı farklı şeylerden sağlamaya çalışın. Örneğin gece geç saatlerde çalışmak yerine erken saatlerde kalkarak gene dış uyaranlardan azade bir şekilde çalışabilirsiniz. 

Bu tavsiye ile birlikte hayatınıza ekleyip hayatınızdan çıkarttığınız şeyleri ay boyunca yorum bölümünden paylaşmanız çok güzel olur. 

Bu ayın kitap film ve belgesel tavsiyelerine geçelim.  

Kitap olarak Sun Tzu’dan Savaş Sanatı’nı ve Timothy A. Pychyl’dan Prokrastineyşın kitabını tavsiye ediyoruz. Film olarak da 12 Kızgın Adam’ı ve Geleceğe Dönüş’ü beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bu ayki belgeselimiz Bill Gates’in hayatına odaklanan İnside Bill Gates. 

Umuyoruz ki bu tavsiyelerimizi uygulamanızla birlikte Mayıs ayı güzel şekilde geçer. Mayıs ayında İrade kampına ve Whatsapp gruplarımıza katılmak isterseniz açıklama kısmındaki bağlantıdan üyeliklere ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Uzman Klinik Psikoloğumuz Sena Hanım halen yeni danışan almakta. Bağımlılığınızı uzmanla beraber ele almak ve bu bağımlılıktan kurtulmayı kolaylaştırmak isterseniz orta ve üzeri üyelikleri alarak seanslardan faydalanabilirsiniz. 

Sevgilerle! 

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments