Hayat Seviyenizi Yükseltin! Sen 2.0

Kitlemizin büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. Gençlerin bunu fark etmeleri çok önemli çünkü onlar 30 yaşına geldiklerinde ereksiyon ya da erken boşalma problemi yaşamayacaklar. Onlar kendilerini sürekli geliştirecekler ve bu hayatta başarılı olacaklar. Gençler için çok büyük bir yaz tatili fırsatı var.

Öğrenci dostlarımız günün 8 saatini okulda geçirip ayriyeten sınavlara hazırlandıkları için kişisel gelişim alanında istedikleri ilerlemeyi alamayabiliyorlar. Bu yaz tatili onlar için büyük bir nimet. Bu yaz tatilinde kendi versiyonlarını atlatabilirler. Bunları öğrenci olmayan dostlarımız da yapabilirler.

Kendinizi sürekli denetlemelisiniz. Uygulamasını sürekli kontrol eden, hataları gideren bir mühendis gibi. Günlük tutmalı, düşüncelerinizi yazmalı ve her hafta bunları okuyup analiz etmelisiniz. Uçaklar sürekli tamir edilir ki bozulmasın. Havada bir uçağın bozulması nasıl bir facia olur değil mi? Siz de bir uçaksınız. Kendinizi sürekli tamir etmezseniz bozulur, bir süre sonra düşersiniz ancak korkmayın. Siz daha iyi bir şekilde kalkabilirsiniz.

Kendinizi sürekli tamir etmenin yanı sıra kendinize bazen yeni özellikler eklemelisiniz. Bu özellikleri eklemek sürekli yapılan tamirden daha zordur, daha fazla vakit alır, üzerinde uğraşılması gerekir. O yüzden bu modifikasyonlar nadiren ve uzun bir zaman dilimlerinde yapılır.

İşte bugün o modifikasyonu, o versiyon atlatmayı, Sen 2.0’ı konuşacağız.

Bu yazıyı okumadan önce şu videoları izleyin:

https://youtu.be/tOEDpzPGMzw
https://youtu.be/9FJqWEWbcQk
https://youtu.be/s8kKXGy0TC0
https://youtu.be/6QxLJUkatBQ
https://youtu.be/_5fwRs94pvE

Bunları yazıdan önce izleyin. Eğitim, davranışta değişiklik yaratır. Dikte etmez. Kendinizi tam olarak eğitmeniz için bilgi almadan önce o bilgiyi veren kişinin bakışından bakabilmeniz gerekir. Yazı sonunda da videolar vereceğim onları da izleyin.

Versiyon Yükseltme:

Hayatınızda buhran içerisinde değilseniz, kendinizi seviyorsanız, saygı duyuyorsanız bunları yüksek tempoda yapmaya gerek yok çünkü bunlar zırt pırt yapılacak şeyler değil. Bu dediklerimi 3 ay boyunca yoğun tempoda yaparsanız insanlardan şöyle tepkiler alacaksınız:

-Sen çok değişmişsin.
+Nasıl?
-Karakter olarak çok gelişmişsin.

Değişim iki alanda yapılacak. Biri iç, diğeri dış. Kendinizi 1. basım bir kitap olarak düşünün. İçinizde yazım hataları, anlatım bozuklukları var ve kapağınız hiç de güzel değil. Hem kapağı, hem de içerideki bozuklukları gidermelisiniz. Sadece kapağı düzeltirseniz ve içi ihmal ederseniz kitabınızı yalnız kapağı beğenip merak edenler eline alır. Bazıları da beğenip satın alır ancak bir süre sonra içindeki bozuklukları görünce dayanamayıp kitabı yarıda bırakırlar. Sadece içini değiştirirseniz de daha önce yazar adını duymayan insanlar kitabı merak edip incelemeyecektir. İki türlü de insanlar farkınıza varmayacaktır. Bu yüzden iki değişimi birden yapmalısınız. Siz bir kitapsınız. Yazarı da, editörü de tasarımcısı da sizsiniz.

1-) Fiziksel Değişim

Spor

Ayna karşısında soyunun. İnceleyin vücudunuzu. Fazla mı kilolusunuz? Fazla mı zayıfsınız? Bundan rahatsız mısınız? Hemen düzgün bir salona yazılın.

Spor salonuna yazılın ve ağırlık kaldırmaya başlayın. Bu sizin hem vücudunuzu şekle sokacaktır hem testosteron hormonunuzu yükseltecektir. Sakın kardiyoyu ihmal etmeyin. İp atlayın, koşun. Önceliğiniz güç, çeviklik, zindelik olsun. Vücut şekli zaten düzelir. Spor zihninizin daha berrak olmasını, testosteron hormonunuzun artmasını sağlayacak ve sizi beğenmediğiniz vücudunuzdan kurtaracatır.

Kendinizi fiziksel anlamda beğenseniz de ağırlık (En fazla 6 tekrar yapabileceğiniz kadar ağır) kaldırın, kardiyo yapın, atiklik, güç kazanın. Emin olun yaydığınız enerji artacaktır.

Giyim

Gardrobunuzu açın. Kıyafetlerinizi serin. Tarzınızı inceleyin. Tarzınızı değiştirin. Bol giyiniyorsanız biraz daha dar giyin, siyah giyiniyorsanız renkli giyinin. Tarzınızı size yakışan başka bir tarzla değiştirin.

İnsanlarda uyandırdığınız değişim içeriden başlar. Bu yüzden gardrobu uzun bir zaman diliminde teker teker dizin ve onlara alışmaya başlayın. Çok büyük bir gardroba ihtiyacınız yok.

Zihinsel Değişim:

Bu kısım çok önemli ve derinlemesine işleyeceğim. Salona yazılıp yazılmayacağınıza nasıl, ayna karşısına geçip kendinizi gözden geçirdikten sonra karar verdiyseniz zihinsel gelişiminize de öyle karar vereceksiniz.

Size şu alanda kitap oku, şu filmleri izle demeyeceğim çünkü ihtiyacınız var mı bilmiyorum. Belki de önerdiğim alanda kendinizi çoktan geliştirmiş birisiniz ve sıkıntınız başka bir alanda. Bu yüzden kendinizi gözlemlemeniz ve analiz etmeniz çok önemli. Çok mu konuşuyorsunuz, az mı konuşuyorsunuz. Diksiyonunuz mu bozuk, diksiyonunuz iyi, anlattıklarınız mı boş ben bilemem. Bunları sizin tespit etmeniz gerekiyor.

Bu değişim yaklaşık 3 ay sürecek. Kendinizdeki eksikleri tespit edin ve üç ay sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz yaz. Daha hoş sohbet birisi mi, daha iyi iletişim kuran birisi mi, derslerinde daha başarılı birisi mi hangilerini istiyorsunuz? Benim bu yaz sonunda olmak istediğim adam felsefe ve psikoloji alanında kendini geliştirmiş ve akademik anlamda daha başarılı birisi. Benim bunları yapmam için okumam gereken kitaplar, atmam gereken adımlar belli. Siz daha iyi bir diksiyon istiyor olabilirsiniz, daha iyi bir görünüş istiyor olabilirsiniz. Bunları sizin tespit etmeniz gerek.

Kendini tespit et, gelişimin sonundaki seni hayal et, “o” sen olmak için yolları bul ve o sürekli yürü. 3 ay boyunca her gün kitap oku. Her hafta film izle, her hafta belgesel izle, her gün diksiyon çalışması yap, her gün spor yap. Bunu her gün yap.

Sen, bugün izlediğin filmsin, okuduğun kitapsın. Yarın yapacağın konuşmada bunların izleri olacak. Mideni neyle beslersen ona göre enerji alırsın. Zihnini neyle besliyorsun? Zihnini beslediğin kaynakları kontrol et dostum. Televizyonu bırak, instagramı bırak, facebooku bırak, youtubeda saçma videolar izlemeyi bırak. Belgesel izle, kitap oku, gez, insanlarla konuş ve çalış. Olmak istediğin adam olmak için çalış. Bu adamın senden farkı daha donanımlı olması. Bu adamın özü senden farklı değil. Farklı biri olmuyorsun, kendinin daha gelişmiş bir versiyonuna sahip oluyorsun. Bunu da 1.1, 1.2, 1.3… 1.9, 2.0 şeklinde adım adım ilerleyerek yaparsın. Sürekli gelişerek.

Sana klasik kişisel gelişimi vermiyorum. Motivasyon da vermiyorum. Bunlar artık işlemiyor. Sana balık vermiyorum tutmasını öğretiyorum. Sana şunu oku demiyorum sana neye ihtiyacın var bul ve onu oku diyorum. Bunu, kendini sürekli geliştirmeyi öğrenirsen hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz.

Kendi belirlediğin alanda gelişirken bunları da uygula:

1-) Kitap oku

Her gün kitap oku. Hangi kitapları sevdiğini, hangi kitaplara ihtiyacın olduğunu seç ve oku. Günde 10 sayfa ile başla. Bu bir süre sonra 20, 30, 40 şeklinde yükselecek. Buradaki mesele her gün okumak.

2-) Kaliteli film ve belgesel izle.

Fight Club tarzında sana bir şey katabilecek filmler izle. Belgeseller bul. Psikoloji alanında, tarih alanında ciddi belgeseller var. Bunları izle.

3-) Bol bol gez

Konfor alanından çık. Şehrini gez, insanlarla konuş. Şehrini gezdiysen çevrendeki bir şehre git. Şu konfor alanından çık. Çok insanla tanış, kahvelere gir, müzelere, tarihi binalara gir. Konserlere, etkinliklere git. Bol bol gez.

4-) Bol bol düşün

Bilgi almak kadar işlemek de önemli. Sürekli bilgi alıp işlemezsen emeğinin ve zamanının karşılığını alamazsın. Bunun için okuduğun kitapların özetini çıkar, izlediğin film üzerinde düşün, aldığın bilgiyi farklı alanlarda nasıl kullanabileceğini düşün. Hayatı, anlamı, yaratıcıyı düşün. Düşün.

5-) Gelişmek istediğiniz alanda çalış

Müzik aleti mi çalmak istiyorsun? Üniversite sınavına mı hazırlanacaksın? Diksiyonunu mu geliştirmek istiyorsun? Yoksa istediğin farklı bir alan mı var? Bunun için ayriyeten vakit ayır.

6-) Yakın dostlarınla sosyalleş

İnsanlardan tamamen kopma. Bu sıkıntı çıkartır. En yakın dostlarınla vakit geçir.

7-) Temizle

Telefonunu, bilgisayarını, odanı, çevreni, zihnini temizle.

Bu yapacaklarımız amaç değil birer araç. Araç bizi gene bir araca götürüyor. Amaç üstinsan olmak değil, amaç kaliteli insan olmak değil. Bu bir amaç değil. Kaliteli insan olmak da bir araç. Kaliteli insan olarak değeri bilinen, hayattan zevk alan biri olarak mutlu olacaksınız. Amacınız mutlu olmak. Araçlarınızı ve amaçlarınızı karıştırmayın.

Kendinizi sevmeden başkasını sevmeyin. Kendinize güvenmeden başkasına güvenmeyin. Kendinizi saymadan başkasını saymayın. Disiplin kazanın ve hayatınızın sonuna kadar disiplinle yaşayın. Neverfap gibi pasif işleyen süreçlerin yanında bu aktif süreçleri de ilerleterek hayatta yükselin.

İnsanlar tarafından sevileceğim diye başka biri olmayın. Kendinizi tamamen değiştirmeyin, geliştirin. Beğenmediğiniz özellikler tabi ki değişecek ancak sizi şu an siz yapan kaliteli şeylerden ödün vermeyin. Harekete geçin.

https://www.youtube.com/channel/UCrVR30q-Seo82gBhmAe_1uQ/featured
https://www.youtube.com/user/b31416
https://www.youtube.com/user/PsikolojiTV
https://www.youtube.com/channel/UCM1N4Zr9_2jqJwlj9hhXfnQ
https://www.youtube.com/user/SunayAkin62
https://www.youtube.com/channel/UCND8226Fwoc5OJJRhpeHOSw
https://www.youtube.com/channel/UClvX5ExrqktmEmWO4KCeIhg
https://www.youtube.com/channel/UCeevFpe3OG0vGYf9rkeTkfA
https://www.youtube.com/channel/UCgj4OAKzK9Zo8RyrQ6BmCZw
https://www.youtube.com/channel/UC2lwJdnwpQnO5p5wY2pPHJg
https://www.youtube.com/channel/UCsZXtQ487fteg1B6ub5hI_w
https://www.youtube.com/channel/UCspLkaOmm9MPZYRiL8anoYA

Bu kanallar sizi geliştirecektir. Esen kalın.

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

One thought on “Hayat Seviyenizi Yükseltin! Sen 2.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir