neverfap akademide gonullu olmak nasil bir sey

Neverfap’te Gönüllü Olmak Nasıl Bir Şey?

Neverfap Akademi her geçen gün büyüyor, büyüdükçe yeni gönüllüleriyle yoluna devam ediyor. Neverfap hareketinin olmazsa olmazı gönüllülerimize tek bir soru sorduk: “Neverfap’te gönüllü olmak nasıl bir şey?”

60’a yakın gönüllümüz bu soruya içlerinden geldiği gibi cevap verdiler. Ve gördük ki son derece açık uçlu bu soruya verilen cevaplar bile bir noktada ortaklaşmaya başladı. Biz de gönüllülerimizin yanıtlarını 4 başlık altında toplamak istedik. Bakalım gönüllülerimiz siz gönüllü adaylarına nasıl sesleniyor.

Topluma Fayda Sağlıyoruz

 • İnsanlara faydalı olmak, bir şeyler ürettiğimi görmek beni çok mutlu ediyor. (Selin – Topluluk Yönetim)
 • Hayatım boyunca en büyük gayem ülkeme ve insanlığa çok ciddi katkılarda bulunan bir birey olmaktı. Fakat bunu hangi alanda yapacağım her zaman bir muammaydı benim için. Lise dönemimde bazen çok iyi bir doktor olmak isterken bazen de alanında en iyi mühendis olarak hizmette bulunmayı hayal ediyordum. Bu kararsızlığım üniversitemin ilk yılında da devam etti ta ki Neverfap Akademi ile tanışana kadar. Neverfap Akademi’de kendi potansiyellerini keşfedememiş yüzlerce pırıl pırıl gencin hayatlarına dokunmak ve onların başarılarına tanıklık etmek dünyada eşine az rastlanır türden bir mutluluk oldu benim için. Bu gençlerin başta kendileri ve aileleri olmak üzere ülkelerine ve insanlığa gelecekte neler katabileceklerini hayal ettikçe yukarıda bahsettiğim gayemi gerçekleştiriyor olmanın getirdiği mutluluk ise benim için tarif edilemez bir duygu. (Hamza – Topluluk Yönetim)
 • Ekip arkadaşlarımla beraber sosyal fayda sağlama amacıyla ortak projelerde çalışabilmek, birbirimizin hayatlarını iyileştirirken başka hayatlara da dokunabilmek benim için hayatı anlamlı kılan biricik hadiselerden. (Muhammet – Topluluk Yönetim)
 • Bu bağımlılıktan kurtulduktan sonra kendimi prangalarımdan kurtulmuş gibi hissettim. Sonrasında başka insanların bu duyguyu yaşamalarına vesile olmanın bana da katkısının fazla olacağına inanarak Neverfap gönüllüsü oldum. (Celil – Topluluk Yönetim)
 • Özellikle benim gibi kadın bir gönüllüyseniz insanlara yaptığınız işi söylemekte zorlanabilirsiniz. Beklenmedik bir alan çünkü, toplumun henüz alışkın olmadığı bir konu. Tüm bunlara rağmen ben Neverfap için bir şeyler yaptığımı mümkün olduğunca çok insanla paylaşmaya çalışıyorum. Neden mi? Çünkü insanların bunu duymaya ihtiyacı var, tabuların yok edilmesine, kimsenin konuşmadığı ama farkında olduğu ve içinde bulunduğu bu konunun konuşulmasına ihtiyacımız var. Neverfap’te gönüllü olmak benim için böyle bir şey işte, toplumun bozuk olan birçok yönünden birini, ama oldukça önemli büyük birini düzeltmeye, bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kolay mı, hayır değil. Ama bu beni yıldırmıyor çünkü yaptığım işin birçok insanın hayatına dokunduğunu, söylediğim şeylerin birçok insanın duymaya ihtiyacı olan şeyler olduğunu biliyorum. 
 • İnsanların bağımlılıklar bataklığına düştüğünde uzanacak el aradığında kurtulmak için çaba gösterip bu daha da batmasına sebep olduğunda o uzanan el, gelen yardım gibidir. Tarif edilemeyecek sevinçleri yaşadığımız insanların süreçlerine katkı sağladıkça daha da mutlu olduğumuz yerdir Neverfap Akademi. (Talha – Topluluk Yönetim)
 • Çoğu zaman farkında olmadan yaptığımız küçük dokunuşlar bir insanın hayatının seyrini olumlu yönde etkileyebiliyor. (Uğur – Topluluk Yönetim)
 • İnsanlara faydalı olmak, onların hayatlarına pozitif anlamda dokunmak, her birine ideal, mutlu bir yaşamın mümkün olduğunu gösterebilmek ve bunu gönüllü olarak yapmak benim için çok zevkli bir olay. (Mustafa – Topluluk Yönetim)
 • Daha yeni olmama rağmen topluma fayda sağlamak adına disiplinli bir şekilde çalışan arkadaşlarla birlikte olmak gerçekten çok güzel bir duygu olduğunu söyleyebilirim. 
 • Neverfap gönüllüsü olmak sadece kendinin değil, diğer insanların da kendi en iyi versiyonlarına ulaşmasında çaba sarf etmek, başkaları için de mücadele veren insan demektir. (Mustafa – Topluluk Yönetim)
 • İnsanlara dokunabiliyorsunuz, toplum insanlardan oluştuğundan aslında topluma da dokunuyorsunuz. İnsanları olumlu yönde geliştirmeye, değiştirmeye gayret ediyorsunuz. İçlerine bir tohum atmış, beyinlerinde bir kıvılcım çakmış oluyorsunuz. Sizin mentörlüğünüzde olmasa bile zamanla uygun ortamda o tohum yeşeriyor, o ateş büyüyor. (Saliha – Topluluk Yönetim)
 • Neverfap’te gönüllü olmak tıpkı bir kıvılcımın yanmayı bekleyen diğer meşalelere ulaşmasıyla ufak bir ateş parçasından çoğunluğa aktarımın sağlanarak orman yangınına dönüşmesi gibi. Bağımlılıklar konusunda oluşan öz bilinçle beraber gönüllülük esaslı başlamış olduğum akademi macerasında başka insanlara benzer kazanımların ve çıkarımların oluşması yegane hedefimdi. Bu uğurda göstermiş olduğumuz çalışmalar neticesinde bu yangın yayılmaya ve yeni gönüllülerin bu zamana kadar akademi çemberini genişletmesi ve akademinin bünyesinin git gide artması da bunun bir işareti diye düşünüyorum. (Ayhan – Yayın Yönetim)
 • İnsanlara yardım etmek her zaman istediğim bir davranıştır. Sizin de bildiğiniz gibi yardım istenmeden yardım edilmesi mümkün değil. Ama burada yardım isteyen ve gerçekten muhtaç olan o kadar çok insan var ki… Beni ise en çok tatmin eden şey aslında ben onlara yardım etmiyorum ya da biz onlara yardım etmiyoruz. Biz kendimize toplumumuza ve çocuklarımıza yardım ediyoruz. (Ahmet – Topluluk Yönetim)
 • Öğretmenlik ile aynı duygu benim için. İnsanların hayatına dokunuyorsun, sen öğrencilerini unutabiliyorsun ama onlar hayat boyu seni unutmuyor. (Ulaş – Topluluk Yönetim)
 • Burada yaptığımız bütün işlerin hepsi insanları ve toplumumuzu daha iyi hale getirmek için atılmış bir adım. Modern haz mekanizmalarının pençesinde boğulmuş insanları oralardan kurtarıp paha biçilemez bir hayata kavuşturmak takdir edersiniz ki bu hayatta alınabilecek en büyük zevklerden bir tanesi. (Ferhat – Topluluk Yönetim)
 • Öncelikle gönüllülük esasıyla birleşip bütünleşen Neverfap kulübü için, gerek buluşmalar gerek toplantılarda konuşulan konuların derinliği ve ekip arkadaşlarımızın belki de kişisel olarak bizim aklımıza gelmeyecek ancak farkındalık oluşturan farklı sorularıyla karşılaşıp onları konuşmak bana füzyon enerjisi gibi iki atomun dayanışması ile başka bir atoma dönüşüp aynı zamanda enerji açığa çıkarmasını çağrıştırıyor. Yaptığımız görevlerin ve buluşmaların çok daha büyük bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Topluluğumuzda sorumluluk alıp yardım bekleyen hatta yardım beklediğinin bile farkında olmayan insanlara, gençlere ulaşıp onları potansiyellerini gerçekleştirmek adına mentörleri olmak, bir insana potansiyeline ve özgür birey olma yolunda destek çıkmak ne kadar değerli bir amaç. (Alim Emir – Topluluk Yönetim)
 • Kamptaki üyelerin de emeklerine şahit oldum ve bunun için onları kutlamanın verdiği güzel duyguyu hissetme şansına sahip oldum. Umarım bu akademinin anlamlı hedefine uzun yıllar hizmet edebilirim. (İbrahim – Topluluk Yönetim)
 • Neverfap Akademi’nin her bir ekip üyesi buraya kendilerine fayda sağlamaktan ötesi için geliyor. Ben de kendimde gördüğüm faydaları başkalarının da görmesine yardımcı olmak ve toplumu dönüştürmeye yolunda ufak bir adım atabilmek istedim. (Samet – İnsan Kaynakları)
 • İleriki zamanlarda insanların farkındalık kazanacağı ve saçma bahanelerin ardına sığınacakları günlerin geride kaldığı bu bağımlılıkta mücadele veren ülkemizdeki bu kuruluşta, oluşumda bayrağı taşımak ve sorumluluğu yüklenip olumsuzlukları dostlarla göğüslemek gayet güzel bir davranış. (Cem – Topluluk Yönetim)

Burada Yetkinliklerimizi Geliştiriyoruz

 • Görev bilincini geliştiren aynı zamanda da bu sorumluluklar içinde seni rahat hissettiren bir ortam. 
 • Takım çalışması ve iletişim yetkinliklerimin geliştiğini gördüm. (Samet – İnsan Kaynakları)
 • Neverfap’te gönüllü olmak bana çok şey öğretti. Öncelikle bir topluluğun parçası olmanın önemini anladım. Bana sorumluluk sahibi olmayı da öğretti. Kamplarda yaptığım mentörlük sayesinde iletişimimin sandığım kadar kötü olmadığını anladım ve bu beni daha çok emek vermeye motive etti. (Furkan – Topluluk Yönetim)
 • Öncelikle çeşitli sorumluluklar alıyoruz, yani ister istemez sorumluluk bilinci oluşuyor insanda. Bunun yanında iletişim becerisi, öz güven, öz saygı, eleştirel bakış açısı, kriz yönetimi, fikir üretebilme, ileri görüşlülük, empati kurabilme ve inisiyatif kullanma gibi birçok yetkinlik kazandım ve hızla kendimi geliştirmeye devam ediyorum. (Uğur – Topluluk Yönetim)
 • Bu yolda ilerlerken kendi bakış açılarımızın, hedeflerimizin, hayattaki anlam arayışlarımızın, iletişim becerilerimizin, bilgi seviyemizin ve network’ümüzün genişleyip büyüdüğü gerçeği ise bu anlamlı yolda ilerlerken bizim hediyemiz oluyor. Bize iyi gelecek ve eksiklerimize hitap eden kaynaklara ve kitaplara daha kolay ulaşmak ve öğretmek için öğrenmek gibi faktörleri düşündüğümüzde kendi hayat yolculuğumuzda ilerlerken var olmanın yanında potansiyelimizi kişisel olarak gerçekleştirip en iyi versiyonumuza ulaşma imkânı doğuyor. Yardım bekleyen dostlarımıza kendi öğrendiğimiz ve onlara iyi gelecek bilgileri vermek için yani öğretmek için önce öğrenmeyi bilmemiz gerektiği gerçeği ve bu farkındalıkla öğrenmeyi öğrenmek sayesinde hayat yolculuğumuzda bizi özgür kılacak olan şeyin yani bilginin nasıl öğrenileceği konusunu kendimizde gerçekleştirmemizin yine çok büyük bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum, yani özgürlüğümüzün anahtarına. (Alim Emir – Topluluk Yönetim)
 • Toplantılar başlangıçta gözümü korkutuyordu ancak bir taraftan da planlama yapmayı, beraber beyin fırtınası yapmayı, bir toplulukta fikirlerimi ve eleştirilerimi söyleyip bunları gerekçelendirmeyi, kendimi güçlü bir şekilde ifade etmeyi öğrenmeye başladım. Şu an da ilk adım kampında mentörlük yapıyorum ve insanlara yardımcı olmak, bir grup insanı organize etmek noktasında tecrübe kazanıyorum.

Hayatımızda Anlam, Amaç ve Manevi Doyum Yakalıyoruz

 • İnsanların benimle duygularını paylaşmaları ve onları içlerinde bulundukları bataklıktan çekip kurtarmak için verdiğim çaba, o insanlar tarafından bana sevgi ve saygıyla geri döndü. Özel olarak çeşitli şekillerde teşekkür mesajları aldım. Evet gönüllü olarak insanlara yardım ediyoruz fakat o insanlara yardım ettiğimiz kadar kendimize de yardımcı oluyoruz. İnsanoğlunun en büyük gayesinin topluma hizmet olduğunu düşünüyorum. Önce kendini iyileştireceksin sonrasında toplumu daha üst noktalara çıkarmak için çaba sarf edeceksin. Özünde Neverfap gönüllüsü olmak gurur verici ve insana manevi doyum yaşatan harika bir “Akademi” var ortada. (Celil – Topluluk Yönetim)
 • Evet, yorucu tarafları var. Bir karşılık beklemeden emek ve zaman harcıyoruz. Tıpkı vaktiyle benim sorduğum gibi siz de kendinize şu soruyu sorabilirsiniz “Acaba değecek mi?” Değiyor dostlar değiyor, hem de beklediğimizden fazlasına değiyor. O kadar güzel geri dönüşler alıyoruz ki bu işi yaparken en büyük motivasyon kaynağım bu diyebilirim. Bu öyle bir hissiyat ki dünyada hiçbir maddi kazanç bize bunu sağlayamaz. Bir yönden de ruhsal doygunluk denilebilir, yeter ki işimizi severek ve hakkıyla yapalım. 🙂 (Uğur – Topluluk Yönetim)
 • Hayatta şöyle olmalı böyle olmalı dediğim çok şey var ama ilk defa sonunda somut bir adım atmış gibi hissediyorum. Lafta kalmadım ve benim için anlamlı bir şey için efor sarf ediyorum :’) Sonunda eyleme geçmenin, adım atmanın verdiği manevi tatmin bambaşka. (Saliha – Topluluk Yönetim)
 • Bence Neverfap’te gönüllü olmak amaçsız kalabalıkların içinde nefes alabilecek bir durak bulmak demek. Tamamen farklı geçmişlere, fikirlere, yaşantılara sahip insanların bir araya gelip ortak bir amaçta gözlerinin parlaması, çok uzaklardan bile bu sıcaklığı hissedebilmek demek. 
 • İnsan kendini diri tutması için bir topluluğa ihtiyaç duyar. Bu her zaman böyle olmuştur ve böyle olacaktır. Bu sebeple 21. yüzyılda kendimizi her türlü alanda diri tutabileceğimiz bir topluluk lazım. İşte bu boşluğumuzu Neverfap Akademi kapatıyor 🙂
 • İnsanın manevi olarak ruhunda huzur oluşturan bir topluluk, ülkem için bir şeyler yapıyorum. Her bir başarıda solmuş çiçekleri canlandırmış kadar, hastasını kurtarmış bir doktor kadar seviniyoruz. (Ulaş – Topluluk Yönetim)
 • Aslında ben başlarda gönüllü olmaya pek niyetli değildim. İster istemez okulum sebebiyle biraz yoğunum. Ama ilk başta söylediğim gibi fark ettim ki kendimi diri tutarak, Akademi’ye zaman ayırarak kendime daha çok zaman bulabiliyor, kendimi tanıyor ve ne yapmak istediğim konusunda daha emin olabiliyorum. (Tıp fakültesi öğrencisi Ahmet Yasir – Topluluk Yönetim)
 • Topluma ve genç arkadaşlarımızın sorularına, sorunlarına cevap olabilmek insanı iyi hissettiren, yaşam amacı katan motive eden bir süreç. (Mehmet – Yayın Yönetim)
 • Yaptığımız gönüllülük işinin ne olduğu belli: İnsanları tüm bağımlılıklardan kurtarıp sağlıklı bir hayata kavuşturmak. Böyle bir amaç güden bir ekip içerisinde yer alıp da sanırım bireysel hayatımızda bazı şeyler yolunda gitmediğinde destek almak zor olmasa gerek. Bazen karamsarlığa düştüğüm ya da bireysel hayatımda yolunda gitmeyen şeyler olduğunda her zaman kendime Akademi içerisinde böyle bir amaçla yola çıktığımı ve karamsarlığa düşmemin ya da umutsuz olmamın doğru olmadığını söyleyerek kendi kendime destek oluyorum. Keza zaten siz kendi kendinize destek olmadan da üyelerimiz sizlere en ufak bir karamsarlıkta gerekli desteği sağlıyor. (Ferhat – Topluluk Yönetim)
 • Burada olmaktan çok mutluyum. Böyle bir oluşumda da görev almak harika. Gönüllü kelimesini tamamen karşıladığımı düşünüyorum çünkü hiç kar amacı gütmeden harika işler yapıyoruz. GÖNÜL’den yapıyoruz yani. (Arda – Yayın Yönetim)

Samimi, Yardımsever, Demokratik Ekip Ortamı

 • Buraya gelişiniz kolay olmuyor ama elinizden geleni ortaya koyduğunuzda aslında tek yapmanız gerekenin bu olduğunu anlıyorsunuz. Kimse sizi yargılamıyor burada. Eğer böyle bir korkunuz varsa olmasın çünkü buradaki insanlar sizin geçmişteki hatalarınıza takılmıyor, şu an elinizden geleni yapmanızı bekliyorlar ve sizin gelişmenize yardımcı olmaya çalışıyorlar. Güzel bir yer burası. Samimi bir ortam.
 • Burada daha yeni olmakla birlikte, toplantılarımızda kendimi hep gülümserken buluyorum ve bu da aslında sizinle mutlu olduğum anlamına geliyor. Şimdiye kadar hiçbir zararını ya da kötülüğünü görmediğim ekibime teşekkür ediyorum. Çünkü her yardıma ihtiyacım olduğunda çok samimi bir şekilde yardım etmeye çalışıyorlar. (Öznur – Yayın Yönetim) 
 • Kenetlendiğimiz zaman birlikten kuvvet doğar ilkesine dayanarak birçok yere sesimizi duyurmaya çalıştığımız aile ortamı ile sevgi ve saygı bağının güçlü olduğu yerdir Neverfap Akademi. Akademide gönüllü olmak ayrıcalıktır, mutluluktur. (Talha – Topluluk Yönetim)
 • Hepsi birbirinden güzel ve kaliteli insanlar. Yönetimdeki arkadaşlar da bilhassa hoşgörülü ve anlayışlılar. Yeri geldiğinde birbirimize destek oluyoruz, yeri geldiğinde sohbet ediyoruz, yeri geldiğinde ise birbirimize takılıyor, şakalaşıyoruz. Uzun lafın kısası neşeli ve samimi bir ortam var ekipte 🙂 (Uğur – Topluluk Yönetim)
 • Konuşulmaktan çekinilen ve bu yüzden çözümüne çalışılamayan bir konuda emek harcayan, kafa patlatan bir ekipte olduğum için çok mutluyum.
 • Farklı disiplinlerden gönüllü arkadaşlarımla birlikte çalışmak oldukça öğretici. Ekip arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerden keyif alıyorum. Akademi’nin kültürü rahat çalışmaya imkân veriyor ve geniş bir manevra alanı sağlıyor. Ayrıca gönüllü arkadaşlarımızın büyük çoğunluğunun Neverfap’e aşina olmaları aramızdaki muhabbeti ve samimiyeti pekiştiriyor. (Melih – Eğitim Birimi)
 • Neverfap gönüllüsü birbirinden destek alan ve birbirine destek olan en anlatılamayacak sırlarını dahi birbiri ile paylaşabilen, güvenli bir ortam ve yuvanın mensubudur. Neverfap gönüllüsü doğru bildiklerinden şaşmayan, pes etmeyen ve yüzü koyun düşse dahi ilerlemeye devam edebilen kişi demektir. (Mustafa – Topluluk Yönetim)
 • Projeler ortaya atılıyor, heyecanlar ve deneyimler paylaşılıyor, fikirler tartışılıyor ve soruluyor yani. Sana fikrinin sorulması, bunun değerlendirilmesi ve görünür olmak insanı değerli hissettiriyor. Bir şeyin parçası oluyorsunuz. (Saliha – Topluluk Yönetim)
 • Güçlü yönlerimizin gelişmesi için birbirimize destek oluyoruz. Birlikte gerçekten anlamlı işler yaparak, mesleki bilgilerimizi ve tecrübelerimizi burada faydalı bir şekilde kullanabiliyoruz.
 • Neverfap takımı olarak bir aile olduğunu çok iyi hissediyorsun, çok güzel bir takım çalışması var, kötü duyguların hiçbirini hissetmiyorsun, beklemiyorsun. (Ulaş – Topluluk Yönetim)
 • Neverfap’te gönüllü olmak insanı onurlandıran bir şey. Çünkü yapmakta olduğumuz iş gerçekten çok zorlu. Büyük özveriler isteyen bu işe gayretle sarılmak bazen zor olabiliyor. Ve bu çağdaki bütün heves kırıcı mefhumlar hasebiyle işler bazen sarpa sarabiliyor. Yine de böyle bir yerde bulunup bu yolda gayret eden insanların olduğunu bilmek çok güzel bir şey. Ayrıca bu insanlarla muhatap olup daha da şuurlanmak ve her alanda kendini geliştirebilmek bambaşka bir mutluluk kaynağı. (Alperen – Raporlama)
 • Ekibe katıldıktan sonra Umut Bural’ın ve diğer arkadaşlarımın vizyonlarına hayran kalmamak elimde değildi. Yazılımdan tasarıma, mentörlükten içerik üreticiliğine kadar birbirinden yetkin arkadaşlarla tanışma ve ortak çalışma fırsatına eriştim. Bunun yanında Neverfap Akademi büyümeye açık ve potansiyelli, her geçen gün gelişen bir organizasyon. Böyle bir organizasyonda yöneticilerin de yaklaşımı sonucu ne görev yaparsanız yapın sürekli Akademi’yi daha iyiye götürmek için fikirler üretiyorsunuz. Aykırı fikirleriniz bile olsa bunları toplantılarda ve diğer ortamlarda dile getirebiliyorsunuz. (Samet – İnsan Kaynakları)
 • Bunların yanında da harika bir ekibin içerisinde olmanın getirmiş olduğu inanılmaz bir keyif var ki sormayın. Başta kendisine adeta hayran bırakan Umut Bural olmak üzere, pamuk şeker gibi olan İK Yöneticimiz Samet Gündüz, tavşan kanı çay gibi içimizi ısıtan Genel Yayın Yönetmenimiz Arda Baydur ve birbirinden değerli kıymetli mentörlerimiz, çevirmenlerimizle birlikte durmadan gelişen, büyüyen bir toplulukta olmak… Sanırım dünyada insanı böyle keyiflendiren çok az şey vardır :). (Hamza – Topluluk Yönetim)

 • İnisiyatif alabilme imkânı
  • Kamplarda esneğiz, deneysel takılabiliyorum 🙂 eklemeyi düşündüğüm aktiviteyi ekleyebiliyorum ve tutturduğumda üyelerden olumlu dönüşler almak çok keyifli. (Saliha – Topluluk Yönetim)

 • Keyifli çalışma ortamı
  • Bazı üyelerle gerçekten bağ kurdum, hani hafta içinde böyle pazar kahvaltılarını beklersiniz ya, haftanın keyfi, ritüelidir pazar kahvaltıları. Gerek üyelerle gerek mentörler ve toplulukla yaptığım toplantılar benim için pazar kahvaltılarına dönüştü. (Saliha – Topluluk Yönetim)

 • Bonus

Herhangi bir ortak başlığa yerleştiremesek de topluluk yöneticimiz Hamza’nın fevkalade geri bildiriminden sizi mahrum etmek istemedik. 🙂

 • “Acayip manyak bişi” (Hamza – Topluluk Yönetim)

Sizler de topluma fayda sağlamak, herkesin sessiz kaldığı bu konuda hakikatin sesi olmak istiyorsanız gönüllü ekibimize katılabilirsiniz. Gönüllülük başvurularımız her ayın 28’inde açılıyor. Takipte kalın!

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments