universite ve lise tavsiyeler

Lise ve Üniversite Öğrencileri Neler Yapmalı?

Henüz daha ilkokuldayken lise sınavının stresini üzerimde hissedebiliyordum. Bana söylenen tek şey liseyi kazandığımda her şeyin çok güzel olacağıydı. Çok iyi dershanelere gönderildim. Çalışma düzenim olmasa da dershaneler sayesinde fena olmayan bir lise kazanmıştım.

Ve fark ettim ki… hiçbir şey güzel olmamıştı. Görece iyi bir Anadolu lisesini kazanmıştım ancak öğretmenler, öğrenciler, işleyiş… İlkokuldan pek farklı değildi. Hayal kırıklığına uğramıştım.

Ve sonrasında dedim ki, yıllardır bu sınav için çalışıyorum ve iyi de bir lise kazandım. Biraz dinleneceğim. Keşke bunu demeseydim… Liseye başlamadan önce 90’dan aşağı notu olmayan ben ilk matematik sınavından 10 almıştım…

Merhabalar kıymetli dostlarım, ben Umut Bural. Bu yazıda öğrenim hayatında bolca hata yapmış ve son 5 yılını binlerce öğrenci ile iletişim kurmuş biri olarak sizlerle lise ve üniversite için naçizane tavsiyelerimi paylaşacağım.

Tavsiyelerimi 3 bölümde sunacağım. İlki lise öğrencileri, ikincisi üniversite öğrencileri için olacak. Üçüncüsü ise iki bölümü de ilgilendiren tavsiyelerden oluşacak…


Neverfap’i yeni tanıdıysanız ve sağlam bir başlangıç yapmak istiyorsanız 8 Ekim’de başlayacak özel tasarlanmış 14 günlük Neverfap İlk Adım Kampına katılabilirsiniz.


Lise Öğrencilerine Tavsiyeler

Dinlenmeyi Yanlış Anlamayın

Az önce yukarıda da dediğim gibi liseye ilk girdiğimde büyük bir ödülü hak ettiğimi düşünmüştüm ve hak ettiğimi düşündüğüm en büyük ödül de derslerden uzaklaşarak oyun oynamaktı.

Bunun neticesinde ciddi miktarda afalladım. Garip bir şekilde, iyi bir liseye giderseniz hocalar burnunuzun sürçmesi için ilk sınavlarınızı bilerek zor yapıyorlar. Sınav sonuçları açıklandığında verdiğimiz tepkileri çok iyi hatırlıyorum. Hepimiz yıkılmıştık. Sonrasındaysa farklı bir şeyler oldu…

Önce iki gruba ayrıldık. İlk grup düzenli olarak çalışmaya başladı ve yavaş yavaş notlarını toparladı. Bu arkadaşlarımız benim gibi dershane sayesinde değil evde kendi kendilerine düzenli çalışmayı öğrenmiş arkadaşlardı.

İkinci grup, yani benim grubum ise dinlenmekte ısrarcıydı. Birlikte eğitim sistemine küfrediyor, sistemi yetersiz buluyorduk. Sınav sonrası çıkan yüksek sesimizi çok iyi hatırlıyorum. Sonrasında sesimiz yavaş yavaş kısıldı, benim grubumdan ilk ilk gruba geçişler oluyordu. Bir süre sonra da tek kaldım…. 

Eğitim sistemine “sallamak” çok ama çok kolay. Bu davranış tüm sorumluluğu üzerinizden atmanızı sağlıyor. Ancak bir kere tökezledikten sonra kalkmazsanız kalmanız da bir o kadar zor oluyor. İlk iki yıl notlarım çok ama çok kötüydü. Hocaları, hocaların aldırdıkları kaynakları, ders saatlerini hatta ders programını bile suçladım. Ancak geçmişe baktığımda rahatlıkla görebiliyorum ki okuldan çıktığımda yaptığım ilk şey oyun oynamak oluyordu. Gece yarısına kadar oyun oynardım ve gecenin kalan kısmında porno sitelerinde gezinirdim. Başarısızlık ne kadar da doğal değil mi?

Tembellik yaparak dinlenemezsiniz. Sistemi suçlamayı bırakın çünkü üniversite sınavına girdiğinizde tembelliğinizin cezasını düşük OBP ile göreceksiniz. OBP lise ders notlarınızın ortalamasıdır. Ne kadar etkiliyor derseniz beni 10.000 sıralamadan 16.000’e düşürürken lisesini dereceyle bitiren arkadaşımı 17.000’de 10.000’e yükseltmişti. 

İşin en kötüsü de hayatınızda hiçbir işe yaramayacak oyunlara verdiğiniz saatlerden sonra fark ettikleriniz olacak. Fark edeceksiniz ki üniversite sınavındaki tüm soruları doğru yapsanız bile düşük OBP ile hayallerini kurduğunuz üniversiteyi okuyamayacaksınız. Bunun olmaması için o basit görülen sınavlar için her gün çalışın.

Dinlenmek istiyorsanız yeni hobiler edinin, internet aracılığıyla birçok ücretsiz hobiye erişebilirsiniz. 

Oyunlar çok şey öğretir, oyunlar bir tür spordur diyorsanız bu yazıyı sizin birkaç yüz saat oynadığınız oyunlarda binlerce saatini geçirmiş birisinin yazdığını unutmayın. Kendinizi kandırmayın.

Yetersiz Öğretmenlerle Yetinmeyin

Liseye başladığınızda bazı öğretmenlerinizin yetersiz olduğunu göreceksiniz. O yetersiz öğretmenleri tembelliğinizin ve tembelliğiniz neticesinde gelen başarısızlığın kaynağı yapmayın. 

11. sınıftayken ben dahil herkesin illallah ettiği kimya hocasının dersinden yüksek not alan kızlara gidip bunu nasıl başardıklarını sordum. Ne söylemelerini beklerdiniz? Ben “Şöyle şöyle notlar tutuyorum, dersi dikkatle dinliyorum” demelerini bekliyordum. Verdikleri cevap hocayı dinlemedikleriydi.

Sınavdan her zaman yüksek not alan kızlar dersi hocadan değil Youtube’dan takip ediyorlardı. Müthiş fikir değil mi? Bunu mutlaka uygulayın. Sınıfınızdaki hocalara mahkûm değilsiniz, bunu unutmayın.

Temel Becerileri Kazanın

Kendinize bir iyilik yapın ve liseyi temel becerileri kazanmış bir şekilde tamamlayın. Bu temel beceriler nelerdir?

  • Kendini tanıma, öz farkındalık,
  • Genel kültür bilgisi,
  • İletişim, kendini ifade edebilme becerileri,
  • Öz disiplin, öz kontrol ve benzerleri.

Bu temel beceriler için internette sınırsız kaynağa sahipsiniz. Genel kültüre, temel düzeyde tarihe, felsefeye, bilimsel okuryazarlığa, edebiyata hâkim olmadan liseyi bitirmeniz üniversiteye ilkokul 8’den doğrudan geçiş yapmanıza benzer.

Romantik İlişkilerinize Dikkat Edin

Lisedeki dostlarımıza özellikle bir tavsiyede bulunmam gerekirse romantik ilişkilerinize çok ama çok dikkat edin. Sırf güzel ya da yakışıklı diye kimseyi hayatınızın merkezine koymayın, bir anda duygusal yatırım yapmayın.

Burada demek istediğim soğuk nevale olmanız, kimse ile duygusal birliktelik yaşamamanız değil. Lise ergenliğin zirve yaptığı, karakterin yeni yeni oturmaya başladığı çok kaotik bir dönem. Bize bazen bu kaosu sadece bizler yaşıyormuşuz gibi gelse de karşımızdaki insanlar da bizden pek farklı değiller. Onlar da en az bizim kadar kimlik karmaşası yaşıyorlar.

Romantik ilişkiler kurmadan önce insani ilişkilerinizi geliştirin, romantik ilişki yaşamak istediğiniz kişi ile önce temel insani iletişimi kurarak onu biraz inceleyin. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle iletişimi nasıl, kötü alışkanlıklara sahip mi, en önemlisi duygusal anlamda beni geliştirecek olgunluğa sahip mi?

Bu soruları sormadan ilişkiye başlarsanız büyük ihtimal birkaç ay sonra aklınıza Umut abinizin yazdığı bu yazı gelecek ve yazıya tekrar dönerek bu satırları okuyacaksınız.


Neverfap’i yeni tanıdıysanız ve sağlam bir başlangıç yapmak istiyorsanız 8 Ekim’de başlayacak özel tasarlanmış 14 günlük Neverfap İlk Adım Kampına katılabilirsiniz.


Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

Zaman Yönetimini Öğrenin

Lisenin en güzel tarafı yıllar boyu ne zaman okula gidileceğinin ve ne zaman gelineceğinin belli olmasıdır. Çok fazla vaktimizi yer ancak hayatımızda bir belirlilik vardır. Üniversitede ise bu yıkılır. Bazı günler hiç ders yokken bazı günler sabahın köründe derse yetişmeye çalışırsınız.

Burada size vereceğim tavsiye benim üniversite hayatıma düzen getirdi, Tavsiyem şu, her gün erken saatte kalkın ve bu saati değiştirmeyin. Sabah 04.00’te kalkmanızdan bahsetmiyorum. Bir saat belirleyin, bu 7.00 de olabilir 8.00 de. Aksi halde ciddi uyku problemi çekeceğinizden ve bunun hayatınızı tepetaklak edeceğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca üniversite ile lisenin en önemli farkı çalışma oranındaki değişimdir. Ders dinlemeyi de çalışma olarak değerlendirirsek lisede çalışmanızın %80’i okulda, %20’si dışarıdadır. Üniversitede ise tam tersi şekilde %20 okulda %80 dışarıda çalışırsınız. 

Kütüphanenin Hakkını Verin

İyi bir üniversite öğrencisi kütüphanesinin hakkını verendir. Genellikle çalışmam için müsait olan bir ofisim olmasına rağmen ders çalışma konusunda gideceğim yer kütüphanedir. Yaz tatilinde dahi sabahları erken kalkıp kütüphaneye gidiyorum. Bilgisayarımı açıp günlük işlerimi yapıyor, bunlar bittiğinde ders çalışıyorum.

Bu sayede hem erken kalkıyorum hem de boş boş dolanmıyor, kendimi çalışmaktan başka şansımın olmadığı bir ortama maruz bırakıyorum.

Dersleri Atlamayın ve Not Tutun

Özellikle de yoklama alınmıyorsa içinizden bir ses bu derse gitmeyivereyim diyecektir. Bu söze bir kere uyarsanız devamının geleceğini bilin. Eğer ektiğiniz notları okuyup geçebileceğiniz bir ders ise yarım yamalak öğrenmiş olursunuz. Hayır böyle bir ders değilse geçmiş olsun, seneye fazladan bir dersiniz var.

Yetkinlikler Kazanın ve Kendinizi Gösterin

Lisede temel becerileri kazanmadıysanız yukarıda liseli dostlarımız için verdiğim ilgili tavsiyeyi okuyun. Üniversitede bu becerileri kazanmamış o kadar kişi var ki… Bu becerileri kazandıktan sonra mesleki alanda projeler üretmeye başlayın.

Burada birçoğunuz ne yapabilirim ki diyerek kendisini edilgen pozisyona sokacak. Mühendis öğrencisiyseniz bir projeye katılın, pozitif bilim öğrencisiyseniz ortaya somut çalışmalarınızı koyun, sosyal birim öğrencisi iseniz sadece öğrendiklerinizi yazın. 

Üniversiteyi bitirdiğinizde diplomanız büyük ihtimalle yalnız işe başvuru kısımlarında işinize yarayacak. Size iş pozisyonunu kazandıran şey yetkinlikleriniz ve ortaya koyduğunuz çalışmalar olacak.

Üniversiteyi Neverfap Akademi’nin kamplarını tamamlamadan bitirmeyin, hatta bu içeriği okuduğunuz yılı bu kampları tamamlamadan bitirmeyin. Neverfap Akademi kamplarının yanında mutlaka ama mutlaka YetGen programına başvurun.

Masum İkramlara Dikkat Edin

Şimdiye kadar doğrudan birçok gencin maddeye nasıl başladığını gözlemleyebildim. Nasıl mı? Uyuşturucunun sigara kadar yaygın olduğu bir mahallede büyüdüm de ondan. Bu deneyimlerin üzerine bağımlılık alanında çalışmalarım bana çok çirkin şeylerin varlığını öğretti.

Sırf uyuşturucuyu daha kolay alabilmek için arkadaşını başlatandan, normal tütün diyerek esrarlı tütün ikram edenine çok sayıda vakayla karşılaştım. Tanımadığınız insanlarla partilere gitmeyin ve çok iyi tanımadığınız birinden içecek ikramı almayın. Özellikle şehir dışından gelmiş bir gençseniz sizin bu durumunuzu kullanmaya çalışanlar olabilir. Farkındalıklı olun.

Öğrencilerin Tamamı İçin Tavsiyeler

Sosyal İlişkilere Dikkat Edin

Sizi yükseltecek de düşürecek de arkadaşlarınız olacak. Bu arkadaşlıklara dikkat edin. Okul başladığı zaman odağınızı tek bir kişiye vererek yalnız onunla vakit geçirmeyin, olabildiğince fazla kişiye merhaba deyin. Üniversitede iseniz kulüplere ve STK’lara katılmaktan çekinmeyin.

Kimse iyi kötü tüm özelliklerini ilişkinin başında altın tepside sunmaz. İnsanları zamanla tanırız. Bu nedenle kimse ile ilişkinizi başlangıç aşamasındayken derinleştirmeye çalışmayın. Önce herkes ile diyalog kurun ve sonrasında uygun bulduğunuz kişiler ile emek vererek ilişkinizi geliştirin. Çok pragmatik ancak iyi bir yaşam için iyi dostlar, onlar için de böyle davranmak gerek.

Haftalık Tekrar Yapıyorum Yalanını Söylemeyin

Ben haftada bir tekrar ediyorum diyerek kendinizi kandırmayın. Sizler öğrencisiniz ve yapmanız gereken şey her gün ders çalışmak. Bu, bu kadar. Tembellik yapmayın, yapıyorsanız da kendinizi kandırmayın, dürüst olun.

Sosyal Etkinlikler ve Projeler

Liseden hatırladığım en güzel anılar milli bayramlarda çıktığım sahnelerden oluşuyor. Bir beceriniz, yeteneğiniz varsa bunu saklamayın. Bunu saklamak mütevazılık değildir. Lisede herhangi proje olduğu zaman çok çekinmeyin, içinizdeki çekinceye rağmen katılın. Bunun faydasını hem sosyal hem not alanlarında görürsünüz.

Üniversitede ise kaliteli STK’lara katılarak gönüllülük deneyimi kazanın. Eğer okulunuzda kaliteli bir kulüp varsa o kulüpte de bir taraftan deneyim kazanabilir diğer taraftan sosyal ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

Roman Okuyun

Bu tavsiyeyi size son altı yılını takımına gönüllü alımı yapmış, 800’den fazla başvuru değerlendirmiş biri olarak söylüyorum.

Roman okumayıp çok başarılı olabilirsiniz. Samimiyetinize güvenerek biraz ağır konuşacağım. Ülkemizde başarı sahibi çok sayıda sığır mevcut. Hayatta hiçbir derinliği olmayan, kültürsüz, cümle dahi kuramayan ve kendisini başarılarıyla kabul ettirmeye çalışan çok ama çok sığır var.

Şu an bir kök hücresiniz. Çok net söylüyorum, okulunuz bittiğinde kültürsüz bir sığıra da dönüşebilirsiniz, entelektüel derinliğe sahip ve kendisini geliştirmiş bir kişi de olabilirsiniz.

Romanlar hayatın derinliğini yakalamanızı ve daha iyi cümleler kurmanızı sağlayacaktır. Ben ekibe alım yaparken ilk dikkat ettiğim şey adayın cümle kurup kuramadığı oluyor. Şimdiye kadar değerlendirdiğim yüzlerce başvuruda gördüğüm en temel eksiklik bariz bir şekilde cümle kurmada. 

Bunu çözebilmek için bol bol roman okuyun ve insani derinlik kazanın.

Neverfap’i Tamamlayın

İster lise, ister üniversite olsun Neverfap Akademi’nin içeriklerini ve kamplarını en kısa sürede tamamlayarak Neverfap’in gücünü arkanıza alın.

Benim 9. ve 10. sınıfım sosyal fobi, düşük notlar, oyun ve pornografi ile geçti. 

10. sınıfın yaz tatilinde süreçte 100. güne ulaştım.

11. sınıfta ilk dergimi çıkardım, 12. sınıfta ilk ticari girişimlerimde bulundum, mezun senemde şirketimi, üniversiteye başladığımda ise Bemteg Derneğini kurdum. Güzel bir gelişim süreci değil mi?

Sahip olduğum bir şey var ki, o olmasa bunların hiçbirini yapamazdım: Neverfap!

Neverfap’i kamplarıyla sistematik bir şekilde öğrenin. Sürecinizde başarıya ulaşın ve kendinizi gerçekleştirmeye başlayın. Henüz daha öğrenim dönemindesiniz. Eğer bu dönemde kendinizi geliştirmezseniz ilerleyen yıllarda kimse size bu fırsatı vermeyecek.

Sevgilerle, süreciniz daim olsun!

pornografiyi birakmanin kolay yolu neverfap
0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments