Erkek Çocukların Uğradığı Taciz ve Tecavüz Vakalarındaki Artış

Erkek Çocuklarının Tacize Uğraması

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinin yayımladığı rapora göre, ABD’de 2017 yılında yaklaşık 674.000 çocuk istismarı ve ihmali vakası tespit edildi.

Raporda, 1720 çocuğun istismar ve ihmal nedeniyle hayatını kaybettiği vurgulanırken, her 4 çocuktan 1’inin hayatlarının bir döneminde istismar ile yüzleştiği yer aldı. ABD’de istismara uğrayan mağdurların %48’inin erkek, %52’sinin kadın olduğuna işaret edilirken, her 10 saniyede bir çocuğun istismara ya da tecavüze uğradığı bildirildi.

Erkek çocuklarının istismar edilmesi Türkiye’de de son dönemde gündeme gelen ancak fazla dile getirilmeyen çok ciddi bir sorun halinde. Bu sorunun dile getirilmemesi, yok sayılması bu sorunu yok etmemekte. Hatta konuşulmadığı için kimse bu konu hakkında önlem almamakta. Örneğin kız çocuklarının istismarı konusunda bilinç düzeyi yüksek olduğu için ebeveynler ve öğretmenler daha dikkatli davranabiliyorlar. Ancak erkek çocuklarının istismarı bilinmediğinden istismara uğrayan çocuklar kendilerini belli etseler de kimse bu durumun farkına varamıyor. Bu dikkatsizlik de istismarın şiddetini arttırıyor.

Erkek çocuklarının tacizi ilkokul ve ortaokulun bir arada bulunduğu okullarda daha sık gerçekleşebiliyor. Ortaokula giden erkek çocukları ilkokula giden erkek çocuklarına karşı istismarda bulunabiliyorlar. Taciz olayı genellikle tuvaletlerde gerçekleşiyor. Mağdur çocuklar, aralarındaki yaş farkından dolayı korkup susuyorlar.

Bu çocuklar mastürbasyonu taciz sonrasında öğrenebiliyorlar. Taciz sonrası öğrenilen mastürbasyon mağdur çocuklarda hayatlarının sadece mastürbason üzerine kurulu olduğu düşüncesini oluşturabiliyor. Çocuklar travma yaşadıklarını anlayamıyorlar. Daha sonraları tacize uğradıklarını fark ettiklerinde sustukları için kendilerini suçluyorlar. Bunun fark edilmemesi bu durumun ihmal edildiği anlamına geliyor.

Tacize uğrayan çocuğu anlamanın yolları:

  • Çocuğun uyku sorunu yaşaması ve karanlıktan korkması
  • İştahın azalması
  • Okula gitmeme isteği (Tacizin okulda gerçekleştiği durumlarda)
  • Okulun tuvaletinin kullanılmamasından dolayı eve gelindiğinde direkt tuvalete gitmek (Tuvalette gerçekleşen tacizler)
  • Ruh hali değişikliği
  • İnsanlara karşı korku duymak
  • İnsanlarla yalnız kalmak istememek
  • Biraz büyük yaştaki çocuklarda yatağa işemek, parmak emmek

Bu tarz durumlarla karşılaşan ebeveynler durumun ciddiyetini kavramalıdırlar.

Taciz sonrası çocuğun profesyonel bir destek alarak travmayı en kısa sürede atlatması sağlanmalıdır. Öğrenilen travmatik mastürbasyon konusunda ise ebeveynler çocuklarına bunun bir çare olmadığını, sadece bir kaçış aracı olduğunu anlatmalı ve konuşma esnasında çocuğu utandırmamaya dikkat etmelidirler. Çocuğu utandırmak, mastürbasyon yapmamaya zorlamak daha fazla yapmasına yol açacaktır. Hassas şekilde yaklaşılmalıdır. Çocuğa bunu hatırlatabilecek olan unsurlara ve içeriklere dikkat edilmelidir.

Yazar: Kardelen Çakır

Kaynakça:
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/dunyanin-ortak-sorunu-cocuk-istismari/1463860
http://www.sosyalarastirmalar.com/cilt11/sayi59_pdf/6iksisat_kamu_isletme_turizm/tuncer_polat.pdf
https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/43499/9241594365_tur.pdf?sequence=21&isAllowed=y
https://dergipark.org.tr/tr/pub/neueefd/issue/48214/571983

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Abdulkadir Demir
Abdulkadir Demir
1 yıl önce

Bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.