dopamin dürtüselliğe neden oluyor

Dopamin Dürtüsel Davranışları Belirliyor

Bu makalenin çevrilmesini sağlayan değerli çeviri ekibi üyelerimize ve ekibimizi destekleyen sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Keyifli okumalar

Alışveriş bağımlıları ve zamparalar sürekli olarak dürtülerinin peşinden koşarlar. Şimdi ise araştırmalar, görünüşte rastgele olan bu davranışların biyolojik temeline ulaşıyor.

“Bireyler, harekete geçmeden önce kararlarının olası sonuçlarını düşünme yetenekleri bakımından büyük farklılıklar gösterir.” diyor yeni bir araştırmanın yazarı. ‘’İleri düzeyde bağımlı kişiler sıklıkla düşüncesiz ve yıkıcı seçimler yapıyorlar.” diye ekliyor.

Dürtüsel davranışlar uzunca bir zamandır öğrenme ve ödül sisteminde yer alan dopamin nörotransmitteriyle ilişkilendiriliyor. Yeni bir model de dürtüsel davranışlar ve dopamin arasındaki bağlantıyı aydınlatıyor. Bu model 29 Temmuz’da internette yayınlanan Science dergisinde açıklanıyor.

Joshua Buckholtz tarafından yönetilen bir grup araştırmacı, daha dürtüsel olan insanların orta beyinlerinde daha az aktif dopamin reseptörlerine sahip olabileceğini, ancak beyinlerinin uyarıldığında büyük miktarlarda nörotransmitteri salgılama olasılığının daha yüksek olacağı fikrini öne sürdü.

Hipotezlerini test etmek için araştırmacılar, 18-35 yaşları arasındaki psikolojik olarak sağlıklı 32 kişiyi, dürtüselliği ölçücü bir test yaparken tomografi ile beyinlerini izlediler. İlk test turundan önce denekler bir placebo hapı almıştı, ancak ikincisinden önce beynin ödül yollarını uyarabilen ve dopamini harekete geçirebilecek oral bir amfetamin dozu aldılar.

Dürtüsellik düzeyi daha yüksek olan insanlar, orta beyindeki D2/D3 otoreptörlerinde, dopaminin emilmesinden sorumlu olan reseptörler, en düşük aktiviteye sahipti. Ama amfetamin etkisindeyken, daha dürtüsel kişiler çok daha fazla dopamin salgıladı.

Araştırmacılar, bu değişikliklerin madde bağımlılığı ile nasıl ilişkili olabileceğini görmek için deneyi bitirdikten sonra deneklerin ne kadar daha çok amfetamin istediğini araştırdılar.

“En yüksek dopamin salınımına sahip insanlar, ilacı verdikten sonra öznel olarak daha güçlü istek bildirdiler.” dedi Buckholtz. Bu bulunanlar gösteriyor ki, insan dürtüselliği ile madde bağımlılığına yatkınlık arasında nörobiyolojik bir bağlantı var.

Peki bu bireysel farklılıklara ne sebep olur?

“En iyi tahminimiz, orta beyinde dopamin otoreseptörlerinin kullanılabilirliğinde kalıtsal veya çevresel bir yatkınlık nedeniyle farklılıklar olabileceğidir.” diyor Buckholtz.

Genetik yatkınlık için kanıtlar güçlü. Psychological Science dergisinde yayınlanan yeni bir makalede DRD4 adında farklı bir dopamin reseptörü olan insanların alkol alma alışkanlıklarının değişebileceğini söylüyor. Özellikle bu varyanta sahip test deneklerinin, başkalarının da aynı şeyi yaptığını gördükleri takdirde, daha fazla içmeleri daha olası.

Yeni sonuçlar ayrıca farmakolojik müdahalelerin potansiyelini de ortaya koyuyor. Şizofreni gibi dopamin disfonksiyonuyla ilişkili psikiyatrik bozukluklar için bazı ilaçlar, noktasal tedavi yerine sanki bir balyoz gibi tüm reseptörlere etki eder. Yani daha geniş çapta çalışırlar. Bazı reseptörleri ve ateşleme kalıplarını tespit etmek, dopaminle ilgili çok çeşitli şikayetleri olan insanlara yardımcı olmak için daha spesifik düzenleme yapabilen ilaçların geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.scientificamerican.com/article/dopamine-impulsive-addiction/

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Bone Collector
Bone Collector
3 yıl önce

Bir soru sorabilirmiyim
P*rnografi eroin,kokain,esrar gibi uyuşturuculardan güçlümüdür ?

ABDURRAHMAN
ABDURRAHMAN
3 yıl önce
Reply to  Bone Collector

beyine verdiği zarar açısından evet güçlüdür , nesnel ve fiziksel olmayan bir maddedir ama tahribatı aynıdır.

Anonim
Anonim
3 yıl önce
Reply to  Bone Collector

Onlar kadar olmasa da yüksek bir uyarandır.Keyif alarak yaptığın normal aktivitelerden kat ve kat daha fazla dopamin salınımı yaptırır.Bu da beynin kimyasını bozmak için yeterli

Kadir Demir
Kadir Demir
10 ay önce