cocukluk travmasi masturbasyon

Çocukluk Travması ve Mastürbasyon

Mastürbasyon komik bir kelime. Aileniz tarafından ilk kez yakalandığınızı veya küçük kardeşinizi iş üstünde yakaladığınızı düşünerek kıkırdamanıza neden olabilir. Gerginliği azaltmak için harika bir yol veya bir partnerle birlikte olamayacağınız zaman tatmin olmanın bir yolu. Çoğumuz için, bu sadece yaşamın bir parçası ve sağlıklı cinselliğin bir bileşeni.

Bununla birlikte başkaları için zararsız olan bu davranış, hiç de yararlı olmayan zorlayıcı bir harekete dönüşerek sınırı aşar. Bazıları bu davranışa öyle bağımlı hale gelirler ki evden ayrılamadan günlerini saat saat harcarlar. Bazıları kendilerine zarar verme noktasına kadar mastürbasyon yapar.

Samimi ilişkilerin yerine mastürbasyon seçimi kişiyi yalnızlaştırabilir veya tüm zamanlarını ve paralarını bu takıntılı davranışlarını beslemek için harcayarak bitirirler. Bununla birlikte bazıları kendilerini halka açık yerlerde veya tam tersi uygunsuz yerlerde mastürbasyon yapma dürtüsünü kontrol edememe noktasında bağımlı olurlar. Bu bir bağımlılıktır ve uyuşturucu veya alkol kadar elden ayaktan düşüren sonuçlarıyla mezarınızı kazar.

Genellikle bir çocuk suistimal edildiğinde veya travma geçirdiğinde (Yoğunluk spektrumunda nereye düşebileceği önemli değil) tüm öfke, çaresizlik ve ihanetin sonucu olan kederin yeterli çıkışı yoktur. Bazen çocuğu rahata döndürmek için hiç kimseyle bırakmayarak sessiz kalmasının açıktan ya da ima yoluyla kuralları vardır.

Tabi ki, çocukken, kendi kendini tedavi etme yollarının bazı sınırları vardır. Mastürbasyon uyuşmanın en erişilebilir ve ulaşılabilir biçimlerinden biridir, çünkü acıyı dindiren sarhoş edici kimyasallar üretmek için yalnızca vücudumuza güveniriz. Bu anlamda bu, paranın satın alamayacağı nadir bir kafayı bulma türüdür. Birçok seks ve aşk bağımlısı için mastürbasyon onların ilk ilaçlarıdır.

Kompulsif mastürbasyondan kurtulmak için eğitimli bir seks bağımlılığı terapistiyle çalışmak çok gerekli olabilir. Duygusal durumların nasıl ve ne zaman cinselliğe meyledeceğini tam olarak tanımlamayı öğrenmek önemli bir ilk adımdır.

Anksiyete, korku, kıskançlık ve diğer ilkel duygular derhal kendine zevk alma ihtiyacını tetikleyebilir, genellikle çok hızlı bir şekilde bağımlının, stres etkeni ve ona vereceği tepki arasında bağlantı kuracak zamanı olmaz. Ancak nihayetinde, kişi, fazla kullanılan konfor mekanizmasına güvenmek yerine, birçok farklı yollarla kendini sakinleştirmeyi öğrenebilir. Bu, mastürbasyonu sağlıklı insan davranışları arasındaki uygun yerine getirir.

Çevirmen Notu: Ancak uzun vadede mastürbasyon yapmak anksiyetelerin yeniden ortaya çıkmasına, konfor alanına yeniden hapsolunmasına neden olur.
Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sexliestrauma/201502/childhoodtraumaandmasturbation

Aramıza katılmak için buraya tıklayın

3 1 vote
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mr. Anxiety
Mr. Anxiety
2 yıl önce

Anksiyetesi çok olan ve sosyalfobili biriyim. Belki de bu beni bu bağımlılık altında tutan etmen olabilir. Yıllardır nofapteyim ve 1 aylık bir sürecim bile olmadı.

Abdulkadir Demir
Abdulkadir Demir
1 yıl önce

İnşallah bu son sürecim olacak!!!