Şubat Ayı Meydan Okuması – Whatsapp Grubu

2020’nin ilk ayını geride bıraktık sevgili dostlar. Dünya ve ülkemiz açısından pek güzel bir giriş olmasa da sizin sürecinizin güzel geçtiğini umuyorum. İyi kötü bir ayı geride bıraktık ve yeni bir ayı karşılıyoruz.

Neverfap Akademi bünyesine her gün onlarca insan katıyor. Bu iyi bir şey olsa da kötü yanları da var. Takipçilerle, üyelerle bağımız sayı arttığında zayıflıyor. 20 kişi olduğumuz günlerde üyelerimizle inanılmaz bir bağ içerisindeydik. Yazdığımız yazıları anında okuyup düşüncelerini paylaşıyorlardı bizimle. Şimdi bizi İçindeki Sen, İnce İşler gibi kanallardan gören insanlar Youtube’dan tek bir video izlemeden, blogdan tek bir yazı okumadan ya Whatsapp gruplarına girip cevaplarını burada verdiğimiz sorular soruyor, ya da mesaj atarak tavsiye isteğinde bulunuyor. Hali hazırda hazırlanmış içeriği okumada büyük bir tembellik var.

Tekrar ediyorum meydan okumaları, Whatsapp grupları “Blogdaki yazıları okumadan, kanaldaki videoları seyretmeden” verimli olmayacaktır. Kanala her pazartesi, bloga her çarşamba ve pazar günü içerik gelmekte. Bu içerikleri takip etmezseniz başarılı olma ihtimaliniz düşüktür. Whatsapp gruplarında defalarca kez cevapladığımız soruların sorulmasını istemiyoruz.

Girişimizi, sitemimizi ve uyarımızı yaptığımıza göre bu ayki meydan okumaya geçebiliriz.

Kişisel gelişim insanın temelidir. Temeli olmayan bir insanın üzerine bina inşa etmek tehlikelidir. Birisi kişisel gelişimin -Artık endüstrileşenden bahsetmiyorum- temel kavramlarını bilmediğinde sahip olduğu şeyleri tam anlamıyla kullanamaz. Çok kitap okuyabilir, çok gezebilir, çok izleyebilir ancak kişisel gelişimin temel unsurları olmadan bunlardan tam anlamıyla verim elde edemez. Yani kişi öz güven, saygı, sevgi, yeterlilik, farkındalık gibi konuları bilir, iletişimin temel unsurlarını fark eder; zamanını, duygularını, düşüncelerini yönetebilir ve kendini tanırsa hayattan daha fazla zevk alır, daha mutlu bir yaşam sürer.

Sizlere eylül ayından beri kişisel gelişim kitapları önerdik. İçerikler hazırladık. Bu meydan okumanın ardından artık temeli bitirip bina inşasına başlayacağız. Dediğimiz gibi kişisel gelişim temeldir ve sadece temel çalışarak bir sonuç elde edilemez. Aşağıda aylardır tavsiye ettiğim kaliteli kitapların listesini vereceğim. Bu kitapları artık bitirmenizi, temelinizi sağlamlaştırmanızı istiyorum

 1. İkigai 1-2
 2. Ferrari’sini Satan Bilge
 3. Kendime Düşünceler
 4. Kafaya Takmama Sanatı
 5. İrade Terbiyesi
 6. Alışkanlıkların Gücü
 7. Sevme Sanatı

Bu 7 kitap benim favorimdir. Bunların dışında da kaliteli kişisel gelişim kitapları olsa da ben bu kitapları yeterli görüyorum. Fazla kişisel gelişim kitabı okumak da anlam kaybına yol açacak, her kitapta tavsiye edilen fikirlere karşı duyarsızlık gelişecektir. Bu nedenle bu 7 temel kitabı verdiğim sırayla bitirin. Bu kitapları bitirirken okuduğunuz şeylerin ham madde olduğunu unutmayın. Bu bilgiler siz üzerinde düşünmedikçe, geçmiş tecrübe ve bilgilerinizle harmanlamadıkça hayatınıza entegre olmayacaktır. Bu nedenle kendinize bir defter almanız ve kitapta okuduğunuz konular üzerine düşüncelerinizi deftere yazmanız bu ham maddelerin işlenmesini sağlayacaktır.

Bu aydan sonra her ay şiir kitabı, tarih kitabı, roman tavsiye edeceğim. Dünya tarihini, Türkiye tarihini öğrenebileceğiniz kaynakları sizlere sunacağım her ay. Kültürel açıdan gelişiminizi sağlayacak içeriklerle artık benliğinizin gökdelenini inşa etmeye başlayacağız.

Bu ay kişisel gelişimle ilgili Youtube kanalı, kaliteli kitap araştırması yapıp kendi listenizi çıkartın. Kültürel tavsiyeler mart ayında başlayacak.

 

7 thoughts on “Şubat Ayı Meydan Okuması – Whatsapp Grubu

 1. Umut kardeşim temel bazen sağlamlaştırılamıyor ve uzun çabalar harcaman gerekiyor.Ve insan gene yapamadığında kısır döngüye giriyor.

  1. Temeli sağlamlaştırmak sizlerin elinizde. Ben ve birçok kişi bu kadar materyal olmadan başarabildiysek sizler hayli hayli başarırsınız

    1. Whatsapp gruplarında gruplara her önüne gelenin girmesi ve karmaşaya sebep olmaları nedeniyle üyelik sistemine geçildi. Youtube kanalından üye olabilirsiniz.

 2. Harika işler görüyorsunuz. Sizi Azerbaycandan takip ediyorum. Dostlarıma videolarınızı öneriyorum zaman-zaman. Teşekkürler. Bu işin peşi bırakılmaz derecede mükemmelsiniz.

 3. Sizleri yeni tanıdım tesadüf eseri elli beş yaşında yıllardır her fırsatta izlemek için çaba gösterdiğim ve bir türlü bırakamadığım bu lanet i çok kısa süre önce daha 4 .günüm bıraktım bu sefer bir daha başlamamak üzere bittirmek rahatlamak gücümü kuvvetimi zamanımı kaybettiren heba eden lanet şeyden dönmemek üzere bıraktım.Teşekkürler sizleri tanıdım gerçeklerle yüzleştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir