Tantra Nedir #1

Merhaba degerli dostlar, yaklasik on yildan beri hindistandan gelen kadim bilgelik egitimi ve dinamik yasam felsefesi olan Tantra yolundaki bir insan olarak, Tantranın ve egzersizlerinin çok faydalı olduğunu ve hayatımı değiştirdiğini söyleyebilirim. Neverfap sürecinizi kolaylaştırması ve cinsel enerjinizin yönlendirmeniz için size bu videoda Tantrayı anlatacağım.

Tantra nedir? Hindistandan gelen bu kadim, dinamik felsefenin tarihcesi hakkinda farkli söylentiler var. Kimilerine göre Isadan bin yil, kimilerine göre ise, ücbin yil öncesine kadar dayanmakta. Cok farkli rivayetler bulunduğundan tam olarak kesin bir sey söylemek mümkün degil. Tantra Sanskrit dil uyruklu bir kavram olup, sürekliligi isaret eden dokuma anlamina gelmekte.

Tantra, hayatı ve insanı bir bütün olarak kabul eder. Hayatin ve insanligin önemli temel taslarindan bir tanesi olan cinselliğe de önem verir, bu enerjiyle yogun olarak calisir, cünkü insan bu enerjiyle var olur. Bu felsefeye göre evren Shiva (Eril prensip) ve Shakti (Disil prensip) adı verilen güc birlesiminden meydana gelmektedir . Lao Tsenin Tao anlayisinda buna Yin ve Yang denilmektdir.

Cinsel gücü bedenin farkli kanallarina yaymayi ve bununla birlikte manevi gelisimi amaclayan Tantranin önemle vurguladigi bazi temel taslar sunlardir: Farkindalikli Yasam: Bu; nefes almaktan tutun, ev isleri yapmaya kadar, hayatin her alanini kapsar. Diger önemli temel taslarıdan bir tanesi ise ruhsal ve zihinsel özgürlük kavramı. Tantra gercek kurtulusun veya arinmanin saplantilardan, kaliplardan kurtulmayla mümkün olabilecegini söyler. Tantra, hayatı ve gercekligi kabullenerek nefsi arindirma yollarindan bir tanesidir. Aslinda bu, tüm dinlerin ortak degeridir. Bu yüzden bu ögretiler zaman üstü tüm kültürlere hitap etmektedir. Bu kadim ögretiye göre cinsel enerji yasam enerjisidir. Bu yasam enerjisi kavramini ünlü alman bilim adami Dr. Wilhem Reich’ta kullanmistir.

Otantik tantrik anlayisa göre, cinsellikte orgazma ulasmak gibi bir amac olmadigi gibi, bedensel bosalma ile gerceklesen orgazmlarin insanin enerjisinin düsmesine neden olacagini iddia eder.

Orgazm kavrami yunan kökenlidir ve zevkin doruk noktasi anlamina gelmektedir. Tantraya göre bedensel bosalmaya odaklanmaksizin yapilan cinselligin eşlere verecegi mutluluk sınırsız ve huzur vericidir. Cinsellikte yasanilan bu yogun huzur ve haz hali ile insan hayatın her alaninda bu güzel duygularla var olabilir. Yani kisacasi: orgaztik olarak spor yapar, orgaztik olarak camasir asar, ve dogada gezinti yapar. Klasik cinsellikte hizli ve zihnin dürtüleriyle hazzi zorlamak varken , tantrik anlayista icinde bulundugunuz her anin farkinda olmak esastir. Huzurlu bir yasam icin , anda kalmak hayatin her alaninda önemlidir. Anda kalabilmek icin tavsiye edilen önemli unsurlardan bir tanesi de yavaslıktır. Bu yavaslik yemekte, iste ve tabii ki cinsellikte de önemlidir. Hizli davranislarda zihin cok cabuk devreye girip, egoistik dürtüler uyarilabilldiginden, acele etmemeyi önemle tavsiye eden Tantra hiçbir seyi körü körüne kabul etmez, her uygulamayi insanin kendi bedeni üzerindeki etkisini denemesini tavsiye eder. Bu videoda cinsel enerjiyi dönüştürme calismalarindan sadece bir tanesini sunacagiz.

Yillar öncesi kendi Neverfap sürecimde bu gercekligi fark etmis biri olarak bu cinsel enerjiyi zihinsel bastirma yoluyla tutmanin zorlugunu bildigimden, böyle bir paylasimi gerekli buldum. Tantrik calismalar kendi bedenimizdeki potansiyel ile bu enerjiyi dönüstürmeyi tavsiye eder ve bu egzersizler enerjinin yönlendirilmesinde oldukça etkili.

Sizlere bu videoda kisaca Yoga ve Tantra Yoga’da bilinen Ashwini Mudra adli kolay ama cok etkili bir yöntemi anlatmak istiyorum.

Ashwini Mudra nasil uygulanir? Bagdas kurarak veya bir sandalyede oturarak normal nefes aliyor, daha sonra nefes alip akcigerlerimizde tutuyoruz, bu esnada pelvik kaslarimizi sıkıyor 3-4 saniye tutuyor, sonra gevsetiyoruz, Bu uygulamayi 4-5 kez tekrarladiktan sonra nefesimizi disariya veriyoruz. Bu bir round sayilmaktadir. Yaklasik 5 ile 10 dakika sonrasi cinsel enerjinin bedenimizin asagisindan karnimiza ve gögsümüze dogru yukari aktigini/ kanalize edilgidini hissedecegiz. Bu sekilde mastürbasyon yoluyla cinsel enerjimizi disari atma dürtüsü gidecektir. Bu uygulamayi neverfap sürecinde günde 3-5 round yapabilirsiniz, ama bunu herkes kendi bedeninin enerjik durumuna göre kendisi belirlemelidir.

Tavsiye ettigimiz bu calisma cinsel organlara da faydali ve insanda mutluluk hissini artiricidir.

Umarim Neverfap sürecinde bulunan bircok insana bu kisa ve öz videomuzda bir katki sunmusuzdur. Esenlikler.

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir