Ramazan ve Neverfap | Dopamin Oruç İlişkisi

Ramazan ayı bizim için büyük bir fırsat. Bu videoda ibadet kısmına girmeyecek, oruç tutmanın faydalarından ve Neverfap ile nasıl ilişkilendiğinden bahsedeceğiz. İslam dinine mensup olmayan dostlarımız da bu videodan faydalanabilir, kendileri için oruç tutabilirler çünkü oldukça faydalı bir durum. Dediğimiz gibi işin ibadet kısmı bizim konumuz değil, biz hayat kalitesini arttırışından bahsedeceğiz. Şimdi konumuza girelim…

Son zamanlarda birçok insan Neverfap’ten habersizce kendilerini dopamin diyetine, dopamin oruçlarına sokmaya başladı. Bu kişiler o gün içerisinde tatlıları, sosyal medyayı, elektronik cihazları ve diğer uyarıcıları bırakıyorlar. İlerleyen seviyelerinde kimseyle konuşmama, müzik dinlememe ve yemek yememek gibi kurallar da ekleniyor.

İşte oruç tutarken biz de bu dopamin diyetine giriyoruz. Dopamin seviyesini oruç ile beraber normalin de altına indirerek çok daha hızlı biçimde çok daha fazla reseptör açıyoruz. Ramazan ayı ile süreçte kendini en zorlu modlara sokan kişiler 1 ayın sonunda çok iyi geri dönüşler sağlıyor.

Ben de bundan yaklaşık 2 yıl önce üst üste relaps sonrası ramazan ayı ile beraber sürece başlamış, bu ayda oruç ile beraber süreci ilerletmiştim. Şimdi size 708. Günümden sesleniyorum. 1. yılımda da oruç tutarken dopamin seviyesini en dibe çekmiş ve normalde açılmamış reseptörlerimi de açmıştım. Şimdi size bu ay vereceğimiz tavsiyeler de bu yönde olacak.

Birçok kişi dopamini oruç sırasında indirip, iftarda ya da sahurda aşırı yemeğe kaçıyor. Sonuç olarak ramazan ayından kilo almış, eskisinden pek farkı olmadan çıkıyorlar. İftar ve sahurlarda az yemek yediğinizde hem daha az acıktığınızı hem de daha iyi etkiler yaşadığınızı göreceksiniz. İftar ve bayram sonrası dengeyi korumak bu gelişimi devam ettirmede çok önemli.

Ve oruç sürecinde kendinize koyduğunuz kurallardan çıkmayın. Bu ay bolca reseptör açmak için ilk 6 tavsiyemiz şunlardır:

1-) Düzenli bir seks hayatınız yoksa 30 gün seks yapmayın. Bu ay hedefimiz dopamini minimuma indirip tüm algılarımızı açmak. Bu ay seksten uzak durun.

2-) Sosyal medyalar tamamen kaldırılıp devre dışı bırakılsın. Youtube gibi platformlara sadece ne yapacağınızı bilerek girin. Sakın Youtube’da gezinmeyin.

3-) Telefonu bırakın. Mümkünse tuşlu bir telefona geçin. Bu, iş hayatındaki kişiler için zor ancak tüm öğrenci dostlarıma telefonlarını bırakmayı tavsiye ediyorum. Emin olun siz telefona girmediğinizde dünya durmuyor.

4-) Müzik dinlemeyin. Bunu çok abartı bulabilirsiniz ancak büyük ihtimal dopaminsizlikten müziğe saracaksınız. Müzik yüzünden kendi düşüncelerinizi dinleyemeyeceksiniz. Amacımız özümüze dönmek, kendimizi keşfetmek. Bu nedenle bu ay müzik de dinlemeyin.

5-) Amaçsız insanlardan uzak durun. Bunu kendiniz için yapın ve ramazan bittikten sonra da bu mesafeyi koruyun. Amaçsız ve yapması gerekenler belliyken yapmayan, sorumsuz insanlardan uzak durun.

6-) Onlarca tavşan kovalamayı bırakın. Onlarca hedefe aynı anda yürüyemezsiniz. Onlarca tavşanı aynı anda kovalarsanız hiçbirini yakalayamazsınız. Hedeflerinizi bire indirin ve onunla alakalı yan hedeflerde ilerleyin. Birbiriyle çelişen, desteklemeyen hedefleriniz olmasın. Bu ay A hedefiniz varsa bir dahaki ay B hedefiniz olsun ancak bir ay içerisinde ikisini birden hedeflemeyin.

Bunlar yapmamanız gereken pasif şeyler. Disiplinin iki kolundan birini pasif eylemler kapsarken diğer kısmını aktif eylemler kapsar. İkisinden birini yapmamak yıkıma sebep olur.

Yapmanız gerekenler sırasıyla:

1-) Öncelikle neler yapacağınızı planlamadan harekete geçemezsiniz, geçseniz de bu, süreklilik arz etmez. Bu nedenle neler yapacağınızı planlamanız; neler yapacağınızı planlamak için de hedeflerinizi bilmeniz, hedeflerinizi bilmeniz için de kendinizi tanımanız gerekiyor. Bu nedenle yapacağınız ilk şey kendinizi analiz etmek. Bir kağıdı ikiye bölüp bir kısmında kendinizde sevdiğiniz, diğer bir kısmına da değiştirmek istediğiniz özellikleri yazın. Siz kimsiniz? Neler yapmak istiyorsunuz? Kendinizi nasıl tanıyıp yol planı çizeceğinizi kişisel markalaşma videosunda incelemiştik. Bu video sonrasında izlemeyi unutmayın.

2-) Kendinizi analiz edip nasıl biri olmak istediğinizi bildiğinize göre zamanınızı hafta hafta bölün. 1 aylık hedefte ilk hafta şunları, ikinci hafta şunları yapacağım diyerek hedeflerinizi koyun. Her pazar günü geçen haftaki hedeflerinizi ne kadar gerçekleştirdiğinizin analizini ve bir sonraki haftanın planını yapacaksınız. Bu konuyu bağımlılığından kurtul serisinde inceledik. İzlemediyseniz de bir daha not alarak izleyin.

3-) Üçüncü olarak her gün en az iki video izleyeceksiniz. Biri kişisel gelişim, zaman yönetimi, kendini analiz etme üzerine; ikincisi de kendinizi kültürel açıdan geliştirmek üzere. Ayriyeten mesleki alanda kendinizi geliştirecek videolar izlemeniz de harika olur.

4-) Sorumluluk listesi yapıp her gün uyacaksınız. O gün ders çalışman gerekiyorsa ilk iş olarak ders çalışacaksınız. Ders çalışman ve kitap okumanız mı gerek? Önceliği derse vereceksiniz. En zorlu işleri mümkünse sabah saat 4 ile 7 arasında gerçekleştirip güne başlayacaksınız. Bunu 30 gün gerçekleştiren ve devam ettiren birisini hiçbir güç durduramaz.

5-) Bol bol gezeceksiniz. Vaktinizi yeşil alanlarda, ormanlarda geçireceksiniz. Gri şehir hayatından kaçabildiğiniz kadar kaçacaksınız.

6-) Yalnızlığın tadını çıkartmanız kendinizi dinlemeniz gerek. Dışsal uyarımlar o kadar fazla ki kendimizi tüketimin akışında kaybediyoruz. Yalnız kalın ve kendi sesinizi dinleyin, kendinizi tanıyın. Bir yere gidecekseniz illaha birileriyle gitmenize gerek yok. Tek başınıza kalın ve bunun tadını çıkartın.

7-) Meditasyon zihni sakinleştirme konusunda inanılmaz derecede yardımcıdır. Meditasyon yapmak bağnaz algının aksine dinle, inançla çelişmez. Meditasyon yapıp zihninizi sakinleştirmeli, düşünceleriniz üzerindeki kontrolü ele almalısınız. Bu sayede dalıp gitmeler, düşünceler arasında kaybolmalar son bulacak. Nefes meditasyonu 1. Günden başlayarak 7 günde meditasyonu öğrenip sonrasındaki her gün 10 dakika meditasyon yapacaksınız.

😎 Havaların sıcaklamasıyla soğuk duş kışa göre daha kolay ve rahat bir hal alıyor. 2-3 günde bir ister direk soğuk su ile ister sıcak ile başlayıp yavaş yavaş soğutarak soğuk duş almanız çok iyi gelecektir. Soğuk duş ile ilgili çokça araştırma mevcut. Araştırmayı unutmayın.

9-) Kolay haz veren her şeyden soyutlanmak bu aydaki en önemli olay. Yemek yiyememenin, fap yapmamanın yarattığı dopamin açlığını oyunlarla giderdiğinizde, boş boş vakit geçirdiğinizde gerçekleştirmeye çalıştığımız gelişimden uzaklaşırsınız. Bu ay kolay haz, zaman öldürücü yok.

10-) Bu ay dizilerden ve filmlerden uzak durun. Belgesel izleyin. Takipçilerimizin aklına belgesel denildiğinde sadece hayvan yaşamı gelmediğini biliyoruz. İnternette bolca belgesel mevcut. Amaçlarınızda size bilgi katacak belgeselleri mutlaka bulacaksınızdır. Ayrıca hedefleriniz için size yardımcı olacak, ufkunuzu genişletecek kitapları da unutmayın.

Zaten bizi takip eden dostlarımız bunların büyük bir kısmını yapıyor. Ancak yemek yememek, müzik dinlememek her zaman yaptığımız şeyler değil ve sürekli yapmamıza da gerek yok. Belli dönemlerde belli sürelerde yapmamız hayat kalitemizi arttıracak. Bunlar bu ay boyunca uygulayacağımız şeyler. Ayrıca kendinize koyduğunuz kuralları yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Dopamin seviyesini dibe indirdiğinizde başınız ağrıyabilir, bu gerçekleşirse sevdiğiniz şeyleri üretin, dışarı çıkın gezin, kaliteli dostlarınızla muhabbet edin.

Bu ay sizden istediğimiz çalışmadan arta kalan vakitlerinizde köşenize çekilip evreni, varoluşunuzu, benliğinizi, hayatın sırrını, mutluluğun kaynaklarını, kendinizi sorgulamanız ve düşünmeniz. Kendi içinize döner ve kendinizi tanırsanız herkesi kitap gibi okumaya başlar, hayatın akışını fark edersiniz.

Sürecine ramazan ayında başlayan biri olarak her ramazan bu konuyla ilgili yazı yazıyor, bir aylık challange başlatıyorum. Bu ay kendinize meydan okuyup sizinle beraber yükselecek tüm dostlarımızla yükselin. Kendinizi tanıyın, inancınızın gereklerini, sorumluluklarınızı ihmal etmeyip bol bol çalışın.

Sorularınızı yorum bölümünde sorabilirsiniz. Teker teker cevap vereceğiz. Esenlikler.

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

One thought on “Ramazan ve Neverfap | Dopamin Oruç İlişkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir