Neverfap Evreleri

Aşağıdaki “evreler” varsayımdır ve yalnızca kendi deneyimlerime, davranışlarıma ve diğer fapstronotların raporlarına dayanır. Sözü edilen zaman periyotları kaba tahminlerdir ve mevcut neverfap skorunuza değinmemektedir fakat ulaştığınız maksimum skorun yanı sıra ortalama skorlarınızı da kapsar. Gelişim sürecinizde, relapseyi önlemek için verilen bu tekniklerin daima işe yarayacağını garanti edemem. Unutmayın ki bunları uygulamak zorunda değilsiniz; onlar sadece öneri.

Çaylaklık (0-15 gün arası)

Neverfap’e başlarken,çaylak pozitif ve umutlu sonuçlar bekler. “Sadece buna devam et” tavrını sürdürüyor ve ilk iki hafta içinde nüksetme ihtimali yüksek, çünkü yaklaşan dürtüler için hazırlık yapmadı. Çaylak, dürtülere karşı koyma deneyimleri çok az ve çoğunlukla çok disiplinli değildir. Kritik durumlara karşı nasıl tepki vereceğini bilmeden, o tuhaflıklara karşı şiddetli şekilde direnmeyi deneyebilir, ancak kısa süre içinde kırılacaktır, ve alıştığı davranışa geri dönecektir. Çaylak, onun üzerinde devasa etki yaratan hafif deneyimler yaşayabilir. Bu etkiler ortaya çıkmazsa, tamamen vazgeçebilir.

Bir çaylak olarak, hazır olmadığınız gerçeğinin farkında olmak önemlidir. Dikkat ve farkındalık son derece önemli; güçlü dürtüler ortaya çıktığında bulunduğunuz koşullara dikkat etmeniz ve daha deneyimli Fapstronotlardan derhal yardım aramanız gerekir. Yardım isteğinize hemen yanıt gelmezse (sıklıkla gerçekleşir), durumunuza yanıt veren yayınlar için daha önce paylaşılmış yazılara ve acil durum butonuna bakın. Başkaları için fevkalade önemli olmadığınızı hatırlatmak isterim, ve yeni başlayan biri olarak öğrenme prosesi tamamen size bağlıdır. Bilginin size gümüş tepside sunulacağını sanmayın, öğrenmek için gözlemlemeler yapmalısınız.

Daha tecrübeli bir fapstronot olarak bir çaylağa yardım ederken, “çok basit”, ”sadece”, ”zor değil” gibi kelimeleri kullanmaktan kaçınmaya çalışın. Tecrübeli olduğunuzda bazı şeyler sizin için açık olabilir. Bununla birlikte bir çaylak için bunlar tamamen yeni ve önce deneyimlemek zorunda olduğu şeyler. Eğer bir çaylak relapse olursa, onu cesaret vermeye çalışın ve şimdiye kadar yapmış olduğu başarıları onurlandırın.

Boşluk (15-25 gün arası)

Bu aşamaya boşluk denir, çünkü bu sefer ne olacağını belirlemek güçtür. Boşluktayken, muhtemel fapstronot hala umutsuzca çaylaklığa bağlı kalmak isteyebilir (bana göre aslında gerçekten asla ayrılmadığınız bir evre) veya bir sonraki evreye zaten gelmiş olabilir. Boşluktayken, fapstronot dönüp geri baktığında relapse olmadan çok uzunca bir süre ilerlediğini zannedebilir. Zihin hileleri ve beyin sisi, onun başa çıkması gereken genel sorunlardır.

Bu durum rasyonel (akılcı) düşünme uygulanarak çözülebilir. Hayal kurmaktan uzaklaşın ve aslında orada olana odaklanmaya çalışın. Bu süreçte meditasyon için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Beyin sisi, sizi relapsenin verdiği rahatlama ile kandırmaya çalışabilir. Relapse-prosesinin yerine meditasyon-prosesini koyun. Meditasyon normalde boş zamanlarda yapılır, ve siz relapse olmak için boş zamanları kullanmaya alışkın olduğunuz için kolayca geriye düşebilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı bir uyku almaya çalışın (çok fazla değil!) ve bilgisayarda olabildiğince az zaman harcayın. İletişim kurduğunuz (kısa mesajlar sayılmaz!) birileri yakınınızda değilse müziği (cinsel referanslar içeren müzik) hayatınızdan tamamen çıkarın. Bunun dışında hangi evreye yakın olduğunuza dikkat edin ve onlara yönelik önlemlerden birkaçını uygulayın.

Ergenlik (25-60 gün ve fazlası)

Ergenlik dönemi, aslında gerçek hayattaki bir genç ile neredeyse aynı. Normalde bildirilen pek çok faydayı yaşıyor, ve kendisine özgü olan bazılarını da farkediyor. Hayatını iyileştirmenin yeni yöntemlerini sürekli keşfediyor, ve kendisinin hazırladığı bir rutini sıkı bir şekilde takip ediyor. Disiplini her zaman yüksek ve yenilmezlik hissi ortaya çıkıyor. Ergenlikle ilgili olan şey, bu yenilmezlik hissinin şaşırtıcı bir şekilde tersine dönüşebileceğidir. Bu yaygın olay flat-lining olarakta bilinir ve yaklaşık  iki hafta sürebilir. Birden fazla flat-line meydana gelmesi ve bunların arasında sadece birkaç gün olması mümkündür. Genel olarak ergenlik muazzam bir büyüme aşamasıdır. Fapstronot deneyimlerinin çoğunu bu sefer gerçekleştirecek, ve birçok savunma stratejisi geliştirecek, bazıları verimli, bazıları değil. Bu süreçte relapse olmak çok büyük bir gerilemeye sebep olabilir, amaçları yok edebilir ve flat-line’yi uzatabilir.

Bu nedenle, özellikle bu aşamadayken relapse olduktan sonra aşırıya kaçmamak önemlidir. Önceki durumunuza dönmek için bir stratejiniz yoksa bu aşırıya kaçma durumu, sizi en başa kadar geri düşürebilir. Relapseden kaçınmak için gerçekçi kalmayı ve kibirden uzak durmayı deneyebilirsiniz. Kendiniz için şekillendirdiğiniz stratejileri muhafaza etmelisiniz; sadece siz neyin işe yaradığını ve yaramadığını bilebilirsiniz. Yüksek sorumluluk bilinci sizi bir sonraki aşamaya fırlatabileceği için dürtülere karşı güçlü bir silahtır. Bununla birlikte, flat-line her seferinde  bir kere tekrarlanırken, ergenlik bir sonraki evreye kadar devam edebilir.

Makineye Hoş Geldiniz (60-90 gün arası)

Benim tecrübeme göre bu evre, gelecekte olacaklar hariç yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz en rahatlatıcı aşamadır. Makineye Hoş geldin evresinde fapstronotun fonksiyonları makine-kusursuzluğunda çalışır. Dürtüler genellikle çekmecede tutulur ve 90 güne ulaşma hedefi ona relapse olmaması için yeni bir motivasyon ve kararlılık verir. Faydalar sık sık deneyimlenir ve flat-line’nin sonuna gelinir. Fapstronot için her şey daha güzel gözükür. Hayat daha iyiye gidiyor. Fapstronot özgüven artışı yaşıyor ve dengesinin bozulması bir o kadar güçleşiyor. Yöntemlerini ani dürtülere karşı etkin bir biçimde test etti ve kendi stratejisini geliştirdi.

Makineye Hoş Geldin evresinde olan bir fapstronot için ona zarar verecek çok şey yok. Yine de, eğer sinir bozucu bir durum olursa, prensiplerinizi hatırlamaya çalışmalısınız: Niçin bunu yapıyorsun? Son 2-3 ay boyunca neyi inşa ettin? Temelinize erişin ve ona güvenin.

Büyük Tuz Çölü (90-365 gün arası)

Peki neden bu evre 90 günde başlamasına rağmen Büyük Tuz Çölü olarak adlandırılıyor? Bu, “Özgürlük” ya da “Cennet” olarak adlandırılan evre olmamalı mı? Hmm… Hayır. Bu 90 günde bitmez; 90 gün sadece bir yol işareti, bir başarı, fakat daha fazlası değil…

Bu aşamaya Büyük Tuz Çölü deniyor çünkü şimdiye kadarki en uzun süre. Görünüşte uçsuz bucaksız, bu ikinci son aşamadır. Aynı zamanda bu evre Büyük Tuz Çölü olarak da bilinir çünkü boştur. Buraya ulaşan fapstronot genelde mutludur; sebebi şu ki: Faydalar inanılmaz derecede etkisini göstermiştir. Fapstronot genel faydaların çoğunu deneyimledi, onlara alıştı ve daha büyüklerini bekliyor. Fakat onlar gelmeyecek. Bu evre doygunluk eğrisi gibidir; hedefinize yaklaştıkça daha da yavaşlarsınız. Artık yeni fayda görmemesi yüzünden fapstronot kararlılığını kaybedebilir. Onun beyni artık iyileştiği ve eski alışkanlığına geri dönebileceği düşüncesiyle onu kandırabilir, sağlıklı miktarlarda tekrar denemesi için onu teşvik edebilir. Bu relapseye sebebiyet verir.

Bu aşamadaki relapseler pratikte zararsızdır. Son 4 aydaki başarılarınız birdenbire ortadan kaybolmaz. Yine de relapse olmak için kendinizi tekrar tekrar kandırmamanız hayati önem taşır. Eğer bu olursa, sanki eski alışkanlığınıza geri dönecekmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Bu aşamada fayda  sağlamanın püf noktası diğer aşamalardan biraz farklıdır. Daha önce, kendinize yeni alışkanlıklar kazandırma ve disipline girme biçiminde çalıştınız. Şimdi mümkün olduğunca rahat bölgenizden (comfort-zone) çıkmaya çalışmalısınız. Zamanla beynimiz, kendimize bu alanda kalmak için metaforik olarak güzel ve rahat bir mekan kurmaya çalışabilir. Bu insanın doğasında yatıyor ve bunu rahatlık bölgemizden sık sık çıkarak önleyebiliriz. Konforsuzluk, gelişmenin bir işaretidir ya da daha doğrusu: Konforsuzluk sizi gelişmeye zorlar.

Mutlu Avlanma Alanı (365 gün ve sonrası)

Bu evre, tanımlamak istediğim son aşama. Şahsen bu aşamaya gelmediğim için, fazladan ne olup olmadığını saptayamam ve burada yatan şey sadece burada yattığını varsaydığım şeydir.

Mutlu Avlanma Alanı yolculuğunuzun sonu (gerçekten bir son mu ?) Dürtüler artık yok ve relapse sadece meraktan ortaya çıkıyor, bunun üzerine fapstronot aslında relapseyi gerçekten istemediğini fark edecek.

Burada relapseyi önlemek için tavsiyem (buna ihtiyacınız olmayacak olsa da) eski kimliğinizle şu anki halinizi karşılaştırın. Bu dürtüleri iyi bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Eğer yine de olmazsa, artık kendi taktiklerinize sahipsiniz.

Bulunduğun evreyi nasıl belirlersin?

Yukarıdaki metinleri okuduktan sonra, hangi evrede olduğunu zaten fark etmiş olabilirsin. Eğer bulamadıysan endişelenme. Daha öncede söylediğim gibi bunlar sadece varsayımsaldır. Yolculuğunuz, bu aşamalardan tamamen farklı olabilir. Ayrıca, hangi aşamada olduğu gerçekten kişinin kendisine bağlıdır. Neverfap’i eğlence için yapıyorsanız, 1 hafta sonra 3.evrede olabilirsiniz. Eğer Neverfapi gerçekten ciddi sorunlarınız olduğu için yapıyorsanız,3.evreye gelmeniz normalde olması gerekenin 2 katı zaman alabilir.

Çeviri Nf-Tr’den Onur

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir