Krizler

Bu konuyu yazmak çok önemliydi. Bu yazı blogun en kilit, bakış açınızın en önemli parçası olacak. Süreçlerin bozulma sebebi krizler.

Siz ne kadar güçlü olursanız krizler de o kadar güçlü olacaktır. Siz ne kadar inat ederseniz krizler de o kadar inat edecektir. Eğer ki boş vermişseniz, süreci umursamıyorsanız krizin geldiğini, geçtiğini bile anlamayacaksınız. Kendinize sormanız gereken soru şu: Siz mi pes edeceksiniz yoksa güdüleriniz mi? Hayvani güdüleriniz mi size hakim olacak yoksa siz mi onlara?

Beyniniz şımarık bir çocuk. Beyninizi sürekli sizden şeker isteyen bir çocuk olarak görün. Şeker istemesini de kriz. Siz yıllarca bu çocuğa sorgusuz sualsiz şeker verdiniz. Bir şeker verdiniz iki istedi. Yarın vereceğim şekerini dediniz hayır şimdi dedi verdiniz. Bir süre sonra siz ona değil o size hakim olmaya başladı. Vermeyeceğim dediğinizde ağlamaya başladı, sizi zor duruma soktu. Aslında sizi başından beri sizi pasif olarak zor duruma sokmuştu ancak reddettiğinizde aktif olarak ağlamaya başladı. Umarım bu benzetme yeterince açık olmuştur.

Bu kız siz ona şeker verdikçe daha fazlasını isteyecektir. Buna tolerans denir. Unutmamalısınız ki bu şeker aslında bir zehir. Kızınıza (Beyninize) sürekli şeker (PMO) vererek onu zehirliyorsunuz. Vermediğinizde kızınız ağlayacaktır (Flatline), üzülecektir, size saldıracaktır (Kriz) ancak iradenizi ortaya koyduğunuzda kızınız susacaktır. Artık yapacağınız şey kızınızı şekercilerden uzak tutmak ve şekerin zararlarını anlatıp, şeker istemeyecek hale getirmektir. Kızınız daha sağlıklı, daha enerjik, daha mutlu olacaktır.

Bu geniş örneklemeden çıkarmanız gereken şey bu bağımlılıktan kurtulurken krizlerle karşılaşacağınız ve krizlerden sonra daha da güçlü olacağınızdır. Krizler özellikle başlangıçta gelecektir. Mesele krizin gelmesi değil, mesele krizi karşılamak. Eğer ki pes etmez, enerjinizi yönlendirir, içinizdeki şımarık kızı kontrol ederseniz güçleneceksiniz.

Krizi atlattıktan sonra öz saygınız artacak. Nedeni cinsel güdülerinize hakim olmanız, öz kontrolün verdiği güç. Bu öz saygı öyle büyük bir şey ki öz sevginizi de öz güveninizi de yükseltiyor. Yani o kriz geldiğinde, o şımarık kız bir kere aç dediğinde reddederseniz kendinize güveniniz, kendinize olan sevginiz ve saygınız artacak. Bunu unutmayın.

Ve bana ben sanki hiç zorlanmamışım gibi bu iş çok zor, imkansız diyenler var. Emin olun yüzlerce insanla konuşuyorum ve hiçbiriniz klinik vaka değilsiniz. Bir kere ben kurtulduysam hepiniz kurtulursunuz. O yüzden “krizler çok güçlü, çok canım istiyor, çok zor” gibi bahanelere saklanmayın. Başarısız insanlar bahanelere saklanır. Güçlü insanlar, potansiyellerini kullanan insanlar bahaneleri bir kenara bırakıp sınırlarını zorlarlar.

Krize girmemek mümkün. Yarım yıldır krize girmiyorum. Bu da bir 180 gün yapıyor. Süreçte nadiren krize girerdim. Nedeni tetikleyicilerden uzak durmam, gördüğüm tetikleyicilerden etkilenmememdi. Bunun kökten çözülebileceğini keşfetmem yaklaşık 7 ayımı aldı. Krizlere girmek istemiyorsanız etkilenmemeyi öğrenmelisiniz. Zaten bunu daha önceki yazımızda detaylıca anlatmıştık.

Bu yazıdan çıkarmanız gereken şey krizlerin özellikle başlangıçta sert olacağı, sizi zorlayacağı, ancak ilerleyen dönemlerde zayıflayıp, sıklığının azalacağı, ne kadar kararlı olursanız onların da başlangıçta o kadar sert olacağı ve bir süre sonra tüm güdülerinizi kontrol edeceğiniz. İlerleyen seviyelerde sonsuza dek kurtulacaksınız zaten.

Krizler gelecektir. Pes etmeyin. Krizler geldiğinde şunları yapın:

#Abdest alın, inançsızsanız dahi alın çünkü su cidden krizi atlatmada yardımcı oluyor,
#Dışarı çıkın
#Ailenizin yanına gidin
#Testislerinize soğuk su tutun
#En yakın arkadaşınızla görüşün ya da telefonla arayın
#Kendinize güveniyorsanız köşenize çekilin ve beyninizin kıvranmasını hissetin

Krize girmemek için şunları yapın

#Yapmanız gerekenleri yapın, yapmamanız gerekenleri yapmayın.
#Yılınızı, ayınızı, haftanızı ve ertesi gününüzü planlayın
#Boş durmayın
#Dinlenmeyi, rahatlamayı boş durmak sanmayın
#Meditasyonlar, ibadetler yapın, mümkünse ikisini birden yapın
#Spor yapın
#Bol bol kitap okuyun, film izleyin, belgesel izleyin
#Boş kaldığınızda derin düşünün
#Mutluluğa kısa vadeli yüksek doz hazlarla değil, uzun vadeli orta doz hazlarla gidileceğini anlayın
#Hobi edinin, tutkularınızı keşfedin
#Bol bol insanlarla konuşun
#Yalnız kalın
#Sosyal ortamlara girin

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

2 thoughts on “Krizler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir