İnsan Bağımlılığı

Uzun süren gözlemlerim ve tecrübelerim sonunda insan bağımlılığıyla ilgili düşüncelerim pekişti. Kısa bir yazı okuyayım da hayatım değişsin diyenleri dışarı alalım. İnsan bağımlılığı derin bir konu ve biz bunu derinlemesine işleyeceğiz.

Neverfap sizi bağımsız kılar. Potansiyelinizin sınırsız olduğunu gösterir. Zihninizin limitsizliğine ulaşırsınız. İnsanlarla iletişim potansiyeliniz de artar. Konuşmanız daha akıcı, göz kontağınız daha uzun, verdiğiniz enerji daha fazla olur. Ancak insan ilişkilerini iyi analiz etmez ve anlamazsanız ilişkileriniz hüsranla son bulacaktır. Bunun için size tavsiyem Kırmızı Hap’tır. Bizim gibi, kendini geliştirmeye, hayatının merkezine kendini koymaya dayalı ve ilişkilerin iki yüzlülüğünü ortaya koyan bir felsefe. Türkiye’de en iyi kaynak olarak Erkek Adam blogunu görüyorum. Mastürbasyon ve porno konusunda aynı düşüncelere sahibiz. Bizim öğretilerimizle, yazılarımızla birlikte bu blogu takip edip öz güven, öz yeterlilik kazandıktan sonra TCMA okumanızı tavsiye ederim.
İnsan bağımlılığının temelinde öz güven ve öz yeterlilik eksikliği vardır. Sürekli birisiyle vakit geçirme isteği, ilişki ne kadar kötüye giderse gitsin bırakamama. Bunların temelinde öz güven, öz saygı ve öz yeterlilik eksikliği vardır. Doğuştan bağımsız biri değilim. Anlatacaklarımı yaşadım. Anlatacaklarımı yaşamış ya da yaşıyor olabilirsiniz. Ama artık yaşamamak sizin elinizde. Kendine yetmeyen bir birey insan bağımlılığından kurtulamaz. Kendinde eksik görüp o eksiği kadının kapatacağını düşünen birey insan bağımlılığından kurtulamaz. Eksiklerinizi sadece siz kapatabilirsiniz. Emin olun hiç bir kadın sizin eksiklerinizi kapatmak istemez. Dostları tenzih ediyorum.
Feminizmle yetiştirildiğimiz dünyada birileri bizde bir eksik olduğunu ve onu kadının kapatabileceği yalanını uydurdu. Biz de tanıştığımız kadınların hayatımızın kadını, açığımızı kapatacak olan kadın olarak görüp bağlandık. Kendimize bir yalan uydurup kadını kutsallaştırdık ve kaybetmekten korktuğumuz, yokluğunda kendimizi yarım hissedeceğimiz, hayatımızın merkezinde bir kadın yarattık. İnsan bağımlılığındaki en büyük problemlerden biri kendinizde bir eksik olduğunu düşünmeniz ve kendinizi buna inandırmanız. Siz eksik değilsiniz. Siz kendini geliştiren, bağımlılıklardan kurtulan, ilişkilerde git gide ustalaşan birisiniz. Bir kadın sizin içinizdeki boşluğu dolduramaz çünkü böyle bir boşluk yoktur. İnsan kendini sürekli onarır ve geliştirir. Sadece böyle kırılmaz, yıkılmaz.
İnsandan önce tüm bağımlılıklar birden kesilmeli. Doğal bir hayata geçilmeli. İnsan bağımlılığınız zamanla azalacak. Kendi başınıza geçirdiğiniz vaktin değerini anlayacaksınız. Kendini değerli hissetmek için bir kadına ya da insana ihtiyacın kalmadığını anladığında bu, davranışlarına yansıyacak. Betaların kol gezdiği günümüzde insanlara bu şekilde yaklaşırsan emin ol kimsenin yaşayamadığı kalitede ilişkiler yaşayacaksın. Birazdan söyleyeceklerimi suçlarcasına söyleyeceğim. Çünkü az ya da çok hepimiz yapıyoruz. Söylediklerimden bir öz eleştiri çıkart. Anlatacaklarım normal bir ilişkiyi bağımlı bir ilişkiye çeviren şeyler. Bunları yapmayı keser ve kendine vakit ayırırsan insan bağımlılığını yeneceksin.

Sadece onunla konuşuyorsun.

Yeni biriyle tanıştıktan sonra (ki bu genelde kızlarda olur) dostlarını unutuyorsun. Sadece kızla konuşuyorsun, hayatını sadece onunla paylaşıyorsun, en kötüsü dertlerini, sorunlarını onunla paylaşıyorsun. Dış dünyadaki iletişimin sadece bir insan, bir kadın üzerinden olmamalı. Hayatında bazı şeyleri anlattığın, bazı şeyleri anlatmadığın, çeşitli yakınlık seviyelerinde arkadaşların olmalı. Ara sıra arkadaşlarını topla, ara sıra arkadaşınla buluş, ara sıra arkadaşını ara. Hayatındaki tek insan sevgilin ya da yeni arkadaşın olursa kısa süre sonra ona bağlanır, ondan başkasını düşünemez olursun. Ve emin ol karşındakinin tek arkadaşı sen değilsin. Okulda sadece bir arkadaşın var ve o gelmediğinde okul sana zindan oluyor, zaman geçmiyor. Bu bir insan bağımlılığıdır. Bunun için yeni dostlar edin. Emin ol bu, arkadaşınla ilişkinin kalitesini de, sevgilinle olan ilişkinin kalitesini de arttıracaktır. Tek bir insana bağlı kalma, çok sayıda arkadaşın, çok sayıda (kaliteli) dostun olsun. Hayatına bir kız girdiğinde dostlarınla geçirdiğin vakitten zaman çalma. 100 birim kotalık dışa dönük iletişim sınırın olduğunu düşünürsek bunun 50si dostların, 30u arkadaşların ve 20si kız olmalı. 100 birimlik dışa dönük iletişiminiz varsa 100 birimlik içe dönük iletişiminiz olmalı. Kendinizi bilmelisiniz, kendinizi dinlemelisiniz, kendinizle vakit geçirebilmelisiniz. Özellikle yeni başlayan ilişkilerde en büyük problem çok fazla birlikte olma. Fazla birliktelik tez ayrılık getirir. Dediklerime dikkat edin.

Hayatındaki her şeyi onunla yaşıyorsun

Hayatını sadece onunla yaşıyorsun. Sürekli berabersin, farklı bir şey yaşayıp konuşma ihtimalin yok. Muhabbet edemiyorsun. Bu yakın dostlarda sıkıntı çıkartmaz ama bir kızla olan ilişkini öldürür ve süründürür. Anlatacaklarını, tecrübelerini bi sürahi, karşındakileri bardak gibi düşün. Öncelikle bu sürahiyi doldurman, biriktirmen lazım. Ardından bardaklara sürahiden azar azar dökmen gerek. Ve sürahide kimseye dökmediğin bir miktar suyun da kalması lazım. İlişkinin başında tüm sürahiyi boca edip bardağı taşırıyor, sonrasında sürahiye su gelir gelmez bardağa dökmeye çalışıyorsun. En iyisi biraz uzaklaşmak ve kendini dinlemek, farklı şeyler yaşamak. Sürekli birlikte olursan, hayatında en çok onu görürsen bir süre sonra yokluğu ciddi bir boşluk hissettir. Dediğim gibi hayatında konuştuğun, eğlendiğin, vakit geçirdiğin bir çok insan olmalı. 10 kişiyle çok güzel vakit geçirirken her birine olan bağlılığın mı daha fazladır yoksa neredeyse tüm vaktini geçirdiğin tek bir kadına mı? İnsanlarla iç içeyiz, bağ kuruyoruz. İnsanlara bağımlılık kaybetme korkusu getirir, kaybetme korkusu insana kötü şeyler yaptırır ve ilişkiyi süründürür. İlişki süründükçe siz de sürünürsünüz.

Kendine vakit ayırmıyorsun

Örneğin spor yapman gereken akşam kız (ya da arkadaşların) çağırdığı için o gün spor yapmıyorsun. Kendini ihmal ediyorsun. Kendini ihmal etmemelisin. İnsanlara hayır diyebilmeli, kendine vakit ayırmalısın. İnsanlar senin kaliteni hayır diyebildiğinde anlarlar. Tek başına gezmeli, tek başına kafeye gitmeli, tek başına oturmalı, bazı şeyleri tek başına yapmalısın. Meditasyon yapmalı, hayatı biraz da tek başına tecrübe etmelisin.

Hayatının merkezine kadını değil kendini, ideallerini koymalısın

İdeallerin ve amaçların yoksa yaşamının da bir anlamı yoktur. İnsanlar amaçları doğrultusunda tutkuyla ilerleyenlerin yanında olmak isterler. Tutkuyla yaptığın, kar amacı gütmediğin, kendine sakladığın işler yok, bir şey üretmiyorsun, seni değerli hissettirecek tek şey kadın olmasına izin veriyorsun. O olmadığında ya da gittiğinde kendini değersiz hissediyorsun. Sen kendini geliştirdiğin sürece değerlisin. En önemlisi kendini geliştirmek ve üretmek. Amaçların doğrultusunda her gün çalış. Kar amacı gütmeden bir kuruluş için çalıştığında, bir bağış yaptığında, bir eser ürettiğinde, benim gibi bir yazı yazdığında, insanlara yardımcı olduğunda, değer yarattığında mutlu olacaksın. İnsanlara olan bağımlılığın azalacak.
Hayat bir yemektir. Sizin yemeğiniz. Kadınlar yemekteki tuzdur. Yemeğinizde çok şey vardır. Yemeğin merkezinde siz ve amaçlarınız, sonrasında aileniz ve sonrasında da dostlarınız vardır. Doğru miktarda kullanırsa tuz yemeği güzelleştirir. Yemeğin kadınla güzelleştiğini sanıp tuzu boca ederseniz hayatınızın tadı kaçacaktır. Salataya fazla tuz atıldığında nasıl yeni domates, salatalık doğranıyorsa sizin de bu dengesizlikten kaçmak için yemeğinize özünüzden, kendinizden katmanız gerek. Kendinize ayırdığınız vakti arttırmalısınız.
İnsan bağımlılığı farklı demiştik. Mastürbasyonu, sigarayı, alkolü bir anda kesmek zorundasınız ancak insanı bir anda kesemezsiniz. İnsanda dengeyi tutturmanız gerekmekte. Sulamadığınız ilişkiler ölür, fazla su döktükleriniz çürürler. İlişkilerde dengeyi önce kendi içinizdeki dengeyi bularak kurabilirsiniz. Kendinizi bulun. O da başka yazının konusu olsun artık. Esen kalın.

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir