En Tatlı Zehir: Şeker

Yediğimiz yiyeceklerde,içtiğimiz içeceklerde,çayımıza kahvemize attığımız o tatlı zehir obeziteyle birlikte vücudumuzda birçok hastalığın sebebi oluyor…

Şeker aslında saf enerji kaynağıdır ancak şeker tek başına alındığında yani protein,vitamin ve mineraller olmadığında şekerden enerji üretilemez.Dolayısıyla da Şeker ”Boş Kalori Kaynağıdır”

Yani vücuda alınmasına gerek yoktur.Zaten yiyeceklerle yeterli miktarda şekeri vücudumuz kendisi parçalıyor.

Şeker ve şeker içeren tüm içecek ve yiyecekler mutsuzluğumuzun da bir sebebidir aynı zamanda.

Şeker, “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici özelliği kişilerde bağımlılık yaratabiliyor. Beyinde bağımlılık yaratan etkisi de içinde şeker olan besinler tüketilmediği zaman mutsuzlukla sonuçlanabiliyor. Çünkü bağımlılık nedeniyle en ufak bir sorunda gerektiğinden fazla şeker ve tatlı tüketmek zamanla kilo alımına, bu tablo da mutsuzluğa sürüklüyor.

Yani şeker tükettiğinizde dopamin hormonu bir anda yükseliyor ve insanı anlık mutlu yapıyor.Hormonun anlık etkisi geçtikten sonra tekrar şeker -dopamin-istiyor vücut.Dolayısıyla şekere bağımlı hale geliyoruz.

Gelelim Şekerin Vücudumuza Olan Zararına

Bağımlılık yapıcı bir maddedir.

 1. Vücut bağışıklık sistemini yıkar ve zayıflatır.Zira hastalıklara kolay yakalanırız.
 2. Görmeyi bozar ve körlük yapar.
 3. Miyop hastalığına (uzağı görememe) neden olur.
 4. Erken yaşlanmaya sebep olur.
 5. Derimizdeki kollajen yapısını bozar ve ciltte kırışıklıklara neden olur.
 6. Diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.Özellikle diş çürükleri…
 7. Dikkatsizliğe neden olur.
 8. Depresyona neden olur.
 9. Beyinde delta, alfa ve tetra dalgalarını bozar.
 10. Vücutta serbest oksijen radikallerin artmasına ve oksidatif strese neden olur.Serbest oksijen radikalleri, bütün dejeneratif hastalıkların, kanser ve yaşlanmanın temel nedenidir.
 11. Çocuklarda anksiyeteye neden olur.
 12. Çocuklarda hiperaktivite, konsantrasyon bozukluğu ve zayıflığına neden olur.
 13. Okul çağındaki çocuklarda başarısızlık nedenidir.
 14. Çocuklarda uyuşukluğa ve aktivite azalmasına neden olur.
 15. Diyabete (şeker hastalığına) neden olur
 16. Astıma neden olur.
 17. Safra taşına neden olur.
 18. Hazımsızlığa neden olur.
 19. Gut hastalığına yakalanma riskini arttırır
 20. Kemik erimesini (osteoporoz) başlatır.
 21. Alzheimer hastalığına neden olur.
 22. Parkinson hastalığı olan kişilerde şeker tüketiminin fazla olduğu görülmüştür.
 23. Prostat kanserine neden olur.
 24. Her türlü kanser hücresini besler.

Dostlar,daha birçok zararını sıralayabilirim.Fakat çarpıcı olanları yazdım.Dilerseniz bu konuda geniş çaplı bir araştırma yapabilirsiniz.Görüyorsunuz,vücudumuza birçok zararı var.Bu bilgileri öğrenene kadar farkında değildik.Bilgi,bu yüzden güçtür.Artık şimdi biliyorsun.2 yol var.Kullanmaya devam edersin veyahut kesersin ilişkini şekerle ve daha doğal yaşarsın.Dilerim ki tüm şekerli gıdaların tüketimini bırakırsınız veyahut en azından minimuma çekersiniz.

Ha,bir de şunu unutmayın.Ben de deneyeceğim..Marketlerde alışveriş yaparken şu ölçüyü kullanabiliriz: 100 gramında 15 gram şeker barındıran bir işlenmiş gıdayı aşırı şekerli, 100 gramında 5 gram barındıranı ise düşük şekerli olarak sınıflandırabiliriz.Kendi bahçemiz,tarlamız yok ki doğalından yiyelim.En azından minimum düzeyde kullanalım ve vücudun %10luk şeker ihtiyacını geçmemeye özen gösterelim

Yazar: CervonTheMentor

Neverfap hareketine destek olmak için tıklayın

2 thoughts on “En Tatlı Zehir: Şeker

 1. Tamam haklı, yazarımıza teşekkür ediyorum ama biraz da abartmış zararlarını. Bir sağlıkçı olarak şekerin tüm bu zararları verdiğini söylemem olanaksız. Elbette her şeyin fazlası zarar. Teşekkürler CervonTheMentor…

 2. Uzun yıllar şekere bağımlı biri olarak söyleyebilirim ki hiç bırakmayacakmış gibi hissediyorsunuz. Ufak bardağa 3 şeker attığım günleri hatırlıyorum da şerbet içiyormuşuz, 2 şekere düşürdükten sonra tamamen bırakmaya karar verdim ve şuanda gerçekten çay içtiğime inanıyorum umarım gazlı içecekleri de bırakabilirim. Şeker ihtiyaç değildir esarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir